9 признака, че детето търси вашето внимание
Дете, което се държи лошо. Снимка: Shutterstock
Поведението на детето е пряко свързано с това колко внимание получава от родителите си. И когато то не му достига, поведението му може да се промени драстично – и спокойното хлапе да започне да капризничи, да се държи предизвикателно или започне да се буди през нощта.
Ето девет признака, че на детето му липсва вашето внимание и какво може да направите.
9 признака на липса на внимание
Децата не винаги могат открито да заявят, че им липсва вашето внимание. Понякога, защото още не могат добре да говорят и да изразят чувствата си. Тогава го показват с поведението си. Ето как.
Момиченце, което крещи. Снимка: Shutterstock
Децата, които имат нужда от повече внимание, често стават шумни и раздразнителни. Имайки нужда от вас, то може да крещи, да хленчи или да ви прекъсва по-често - по този начин със сигурност ще получи това, което иска.
Детето започва да се държи предизвикателно - отказва да следва правилата и вашите искания или прави нещо, което обикновено не е типично за него.
Вашето дете задава ли ви един и същ въпрос няколко пъти? То определено не получава достатъчно внимание, казва поведенческият анализатор Емили Гробен.
Дори да знае отговора, детето ще зададе отново същия въпрос, за да говори с вас.
Може да изглежда нелогично, но децата, които се нуждаят от внимание, често се отдръпват от възрастните. Ако забележите, че синът/дъщеря ви избягва да прекарва време с вас или с останалата част от семейството и прекарва повече време само, това може да е неговият начин да ви сигнализира, че му липсва време и емоционална подкрепа от ваша страна.
Емоционалните изблици са трудни както за децата, така и за възрастните. Най-често това поведение се демонстрира от много малки деца и от такива в предучилищна възраст. Това може да означава, че детето е разстроено или депресирано и се нуждае от вашата подкрепа, но няма уменията да се справя с емоциите и да помоли за помощ.
Един от често пренебрегваните признаци за липса на внимание са оплакванията относно физическото здраве. Някои деца дори изпитват истинска болка, като мигрена или стомашни болки.
Дете, което умее да се облича, започва да иска от вас да го обличате. Или ако преди това е спало през нощта, започва отново да се събужда.
Като цяло регресивното поведение е част от нормата, но може също така да сигнализира, че детето ви се нуждае от повече внимание от ваша страна.
Ако детето ви продължава да прави нещо дори след като му се скарате, то най-вероятно има нужда от внимание. От негова гледна точка негативното внимание е по-добро от никакво внимание.
Ако забележите, че детето не ви оставя да направите и една самостоятелна стъпка и като цяло е залепено за вас, то може да се нуждае от повече внимание, отколкото му отделяте.
Никой родител не би лишил дете умишлено от внимание, но всички имаме и друг живот, освен непрекъснато да сме до децата
. Работейки по цял ден, повечето родители се прибират уморени и нямат много енергия да общуват с тях. Постоянният стрес и опитите да свършите всичко води до прегаряне, което от своя страна ви лишава от сили да общувате с децата .
Намерете време през деня. Опитайте се да обръщате внимание на детето си през целия ден. Например, можете да закусите или да обядвате заедно или просто да правите нещо, което ви харесва заедно вечерта.
Хвалете детето. Положителното внимание е полезно за децата, така че хвалете детето си всеки път, когато направи нещо добро, дори нещо малко като например да подреди масата. Бъдете възможно най-конкретни и не хвалете абстрактно, кажете: “Харесва ми, че се включваш в сервирането на масата. Браво!“.
Изключвайте телефона си. Когато общувате с детето , не се занимавайте с никакви джаджи. По-добре ги изкючете. Покажете му, че сте тук и сте готови да му отделите толкова внимание, колкото иска.
Не наказвайте детето си по време на емоционални сривове. Това може да работи в момента, но няма да помогне в бъдеще – то никога няма да се научи да управлява емоциите си.
Не ровете в нещата му. Родителите на по-големи деца в училищна възраст, притеснени, може да се опитат да разберат какво се случва с детето им по заобиколен начин, вместо да зададат въпроса директно. Не рушете доверието помежду ви.
По материали на Parents , Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари