Невростимулацията - начинът да развиете пълния потенциал на вашето дете

Иновативно средство за подкрепа към усъвършенстване на умствения и емоционален потенциал

09 Декември 2024 г.

Представете си, че мозъкът на вашето дете е като една прекрасна градина. С времето тази градина расте, цъфти и се превръща в място за изумителни възможности – но само ако се полагат грижи за нея. В свят, в който технологиите за развитие на мозъка правят гигантски крачки напред, невростимулацията се откроява като едно от най-иновативните и безопасни средства за подкрепа на здравите деца по пътят им към усъвършенстване на умствения и емоционален потенциал. 

Какво е невростимулацията и как работи

Невростимулацията помага на детето да развие пълния си потенциал. За целта се използва апаратура, която стимулира зоните в мозъка по един напълно естествен начин.
Тази похват може да се използва както за терапевтични цели, така и за развитие на когнитивните способности, като памет, внимание, концентрация, бързина на реакция, психична устойчивост, комуникативни способности, математически умения, мотивация и много други.
Невростимулацията може да се използва като средство за подобряване на работата на мозъка, както и за намаляването на стреса и коригиране на проблеми с дисциплината. Изключително подходяща е за подобряване на учебния процес. 

Защо здравите деца се нуждаят от невростимулация 

Невростимулацията подобрява работата на мозъка и развива по най-добрия начин всяка една зона в мозъка. Създава нови връзки и води до следните ползи:

1. Изостряне на когнитивните умения

Когнитивните умения подпомагат способността за учене, ум, внимание и решаване на проблемите. Невростимулацията подобрява комуникацията между невроните в мозъка, което води до по-добро усвояване на информацията и по-бързо обработване на данните.
Представете си дете, което често изпитва трудности да се съсредоточи по време на уроци или се затруднява да запомни учебния материал. Невростимулацията, която развива зоните на мозъка, отговорни за концентрацията и паметта, помага на детето да може да запаметява учебния материал по-лесно и да прилага наученото по-ефективно и ще го прави с лекота и удоволствие. Родителите често споделят, че децата им показват изненадваща увереност и желание за учене след сесии с невростимулация в Хелтикс център.

2. Подобряване на емоционалния контрол и устойчивост към стрес

Днешните деца са подложени на натиск – от конкурси в училище, публични изяви, матури, състезания, допълнителни уроци и др. Това внася напрежение в неразвитата още нервна система на детето. То не знае как да се справи с него и действа по най-примитивния начин - агресия или плач.
Често в Хелтикс идват родители, които споделят, че детето им е агресивно или прекалено чувствително. Много пъти липсата на емоционален контрол и психична устойчивост водят до проблеми, които толкова се задълбочават, че се налага смяна на училището. Невростимулацията помага за балансиране на мозъчните вълни, свързани със стреса и тревожността. Резултатът? По-спокойно, уверено дете, което знае как да се справя с предизвикателствата. Емоционалната устойчивост включва способността на детето да се справи със стреса, да реагира адекватно в напрегнати ситуации и да запази спокойствие. 
Например, дете, което лесно се ядосва и има не приемливо поведение или се срамува да се изявява пред публика, невростимулация, може да подпомогне развитието на областите в мозъка, свързани със спокойствието и самоконтрола. Това може да намали по-силната активност на амигдалата (зона, свързана с тревожност) и да засили префронталния кортекс, който управлява рационалното мислене.

3. Развитие на креативност и творчество

Мозъкът на детето е невероятно гъвкав и податлив на обучение. Много е важно родителите да използват ранните години на детето, за да развият максимално потенциала на детето си. 
Творчеството не е само рисуване или писане на история – то е способността да се мисли нестандартно и да се създават иновативни решения. Невростимулацията може да активира десния дял на мозъка, който отговаря за въображението, творческото мислене, така, че децата да намират нестандартни решения, да мислят извън рамките и да бъдат креативни.
Дете, което проявява интерес към музиката, може да използва невростимулацията за подобряване на музикалната памет или за по-бързо овладяване на нов музикален инструмент. По същия начин, дете, което се интересува от математически науки, може да развие умения за анализ и създаване на нови идеи, като приложи креативност в решаването на различни задачи.

4. Насърчаване на саморегулацията и подобряване на когнитивните функции

Саморегулацията е способността на детето да управлява своето поведение, емоции и внимание. Това включва организираност, способност за фокусиране върху задачи и преодоляване на казуси. Когнитивните функции са важни за вземането на решения, работната памет, концентрация, внимание, планиране, емоционалния контрол. 
Много родители идват при нас, защото детето им е разсеяно, не може да се съсредоточи, да се организира или дисциплината на детето е на ниско ниво.  Невростимулацията адресира тези проблеми, чрез укрепване на префронталния кортекс – зоната, отговорна за когнитивните функции. Дете, което често забравя домашните си или трудно се организира, може да тренира мозъка си, за да подобри паметта си, да чете по-бързо, да разбира по-добре математика или да комуникира с по-голяма увереност.

Науката зад резултата

„Ако детето ми е здраво, защо му е необходима невростимулацията?“ 
Истината е, че колкото повече се развиват и двете мозъчни полукълба, толкова по-добре ще бъде подготвено детето Ви за личностни постижения докато расте. Вашето дете не просто ще бъде готово за света – то ще бъде с крачка напред, пред други, които не са имали тази подготовка. Родителите инвестират не само в текущите му успехи, но и в способността му да се адаптира и подготви за бъдещето си. 
Като естествен подход невростимулациите са предпочитан метод за личностно развитие широко използван в училищата в САЩ. Изследванията показват, че тя подобрява мозъчната активност не само в краткосрочен план, но е и дългосрочна когнитивна оптимизация и добър старт за всяко дете. 

Бъдещето на детето ви започва от днес

Невростимулацията не е магическа пръчка, но е мощен инструмент, който може да направи по-различен живота на вашето дете. Като родители, вие имате възможност да подкрепите този процес и да му предоставите възможност да бъде по-уверено, адаптивно и успешно.

Как в Хелтикс център могат да помогнат

„В Хелтикс Център сме ангажирани с предоставянето на иновативни решения, които помагат на децата да разгърнат пълния си потенциал и да се чувстват уверени, здрави и успешни в своята среда. 
Ние използваме най-съвременни методи и технологии, за да постигнем трайни резултати в развитието на когнитивните, емоционалните и социалните умения на децата“, казват от Хелтикс център.
Как помагат?

1. Индивидуални програми за когнитивно развитие

„Чрез невростимулация подобряваме паметта, концентрацията и способността за решаване на проблемите. Тези техники подобряват ефективността на мозъка и помагат на децата да се справят с академични и ежедневни предизвикателства“. 

2. Емоционален баланс и устойчивост на стрес

„Чрез нашите методи помагаме на децата да развият емоционална интелигентност и устойчивост. Невростимулацията намалява тревожността и подпомага способността за самоконтрол, което е изключително важно в ситуации на натиск, като изпити или социално взаимодействие“. 
Хелтикс, център за невронаука и психологична помощ
Бул. Гоце Делчев 98, ет.8
www.healthix.bg

Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар! Преди да предприемете лечение, задължително се консултирайте с лекар!
 

Още от

Приказна къщичка, построена с подръчни материали. Снимка: Shutterstock

Да построим къщичка у дома

Майка буди дъщеря си за училище. Снимка: Shutterstock

 

Как да превключим на работен режим след празниците

Барманите са на второ място в списъка на развеждащите си.
Снимка: Shutterstock 

 

Хората с тези 5 професии се развеждат най-често

Майка и дете играят на телефон. Снимка: Shutterstock

Защо детето не говори на 2, 3, 4 години

Бебе в количка на разходка  в снега. Снимка: Shutterstock

 

Има разлика: какво отличава зимните от летните бебета

Най нови

Момиченце яде моркови. Снимка: Shutterstock

Приказна къщичка, построена с подръчни материали. Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Момиченце яде моркови. Снимка: Shutterstock

Здраве

Морковите няма да помогнат: 3 популярни мита за детското зрение

Време е да ги развенчаем и да чуем лекарите (част 1)

Приказна къщичка, построена с подръчни материали. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Да построим къщичка у дома

Какво може да научите за/от детето, което си „строи“ дом

Наоми Кембъл. Снимка: Instagram

Заедно

Наоми Кембъл публикува фоторепортаж с двете си деца

Въпреки че лицата им са скрити, се вижда как се забавляват заедно

Джесика Алба и Кеш Уорън. Снимка: Instagram

Заедно

След 17 години брак: Джесика Алба се развежда със съпруга си

Двамата с Кеш Уорън имат три големи деца

Разтворена книга, ароматни свещи и цвете. Снимка: Shutterstock

Понякога раждането може да се забави доста.
Снимка: Shutterstock

 

Здраве

Какви са опасностите при преносване на бременността

10 важни въпроса и техните отговори от специалистите, които е добре да знаете

Майка буди дъщеря си за училище. Снимка: Shutterstock

 

-->