Как отредената им роля оставя отпечатък за цял живот
Дете, което успокоява майка си. Снимка: Shutterstock
Психолозите описват няколко типа деца, които растат в проблемни семейства. Говорим за семейства, в които не всичко е толкова гладко, колкото ни се иска и това слага „отпечатък“ върху хлапето и в зряла възраст.
Момче, което мете пода. Снимка: Shutterstock
Често това е дългоочакваното първородно дете. То е идеализирано, хвалено с повод или без повод, третирано е по особен начин и винаги е толерирано.
Случва се отношението към неговите братя и сестри в същото семейство да е съвсем различно – така и децата остават с впечатлението, че не живеят при равни условия.
“В същото време това дете смята, че трябва да оправдае очакванията на своите родители и баби и дядовци, защото те трябва да се гордеят с него“, отбелязва психотерапевтът Ими Ло.
В резултат на това то развива синдрома на „отличен ученик“ или на „добро момче“, което винаги трябва да отговаря на чуждите очаквания.
На тези деца определено не им е провървяло – може да са имали проблеми с поведението, с успеха в училище или кавги с други членове на семейството.
Но фактът си остава – на това хлапе са му сложили кръст. И всички твърдят: "нищо няма да излезе от него, каквото и да правим", "то е проблем".
Такива деца често са наказвани, включително и чрез игнориране. Отношението към тях варира от жестоко до безразлично.
Това проличава най-силно, ако детето има брат или сестра, които са по-успешни. Тогава родителите залагат само на тях.
Дете , което прави смешки. Снимка: Shutterstock
Още един характерен типаж. Като правило това е харизматично, спокойно дете, което има чувство за хумор и бърза реакция. То често попада в смешни ситуации и знае как да разведри обстановката.
Опасността тук е, че родителите често не приемат на сериозно начинанията му и не се отнасят към него сериозно - смятат, че то може да се справи с всичко само или че нищо не го интересува.
Такова дете често е затворено, предпочита самотата и избягва близкото общуване с други членове на семейството. То не получава родителска любов и грижа, винаги се смята за излишно и, че само пречи.
Този тип деца често растат в голямо семейство, където родителите сякаш нямат достатъчно сили или време за нищо. Обикновено те са емпатични, но в зряла възраст избягват да се обвърват.
Детето обикновено изпълнява тази роля, ако поема домакинските задължения и е принудено да се занимава с по-малките си братя и сестри. Случва се в семейства, където един от родителите има алкохолна зависимост - тогава детето е принудено да поеме отговорности, които не отговорят на възрастта му.
Психолозите отбелязват, че такива деца обикновено имат проблеми в училище, трудно се сприятеляват и почти не се интересуват от нищо, защото трябва да решават проблемите на своите родители.
По материали на Huffpost , Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари