С какви умения радва родителите, баба и дядо
Майка и бебе. Снимка: Shutterstock
През първата година от живота детето непрекъснато расте и се развива, научава нови умения толкова бързо, че родителите едва имат време да го снимат, запомнят или да го запишат
И въпреки че всяко бебе преминава към всеки нов етап на развитие с различна скорост, има възрастови стандарти, които показват дали всичко е наред.
Ето какви умения трябва да развие детето до шест месеца и кои са предупредителните знаци, на които трябва да обърнете внимание, обяснява педиатър.
На шест месеца детето става по-активно, изследва света около себе си и взаимодейства с него. Именно през този период то може да придобие нови умения за физическо развитие, което ще отбележи следващия важен етап от живота му. А много деца правят първите си опити да седят или да пълзят.
Бебе, което пълзи. Снимка: Shutterstock
Зрението на вашето дете става по-ясно, така че може да забележите, че то реагира по-активно на играчките и всичко, което се случва около него.
Движенията му стават по-ясни и плавни.
Наддаването на тегло се забавя след шест месеца, но ако телесното му тегло е в рамките на нормалното според таблицата, това не трябва да ви притеснява.
При нормално развитие на бебето наддаването на тегло от 3 до 6 месеца е 600 грама на месец (или около 20 грама на ден).
Трябва да обърнете внимание и на никненето на зъби. Като правило, в повечето случаи млечните зъби започват да пробиват на 3-8 месеца и завършват до тригодишна възраст.
Има обаче и случаи, когато децата се раждат с един или два зъба или зъбите могат да започнат да никнат през първите седмици от живота.
На шест месеца бебето вече може да реагира на името си и показва специални емоции, когато се появят майка му и любимите възрастни.
Най-често опитите за пълзене са смешни – бебето стои на четири крака, люлее се, и с ткива люлеещи се движения се наглася за пълзене.
То може да се опита да пълзи по корем, повдигайки само рамене от пода, но не и цялото тяло. Може да пълзи както напред, така и назад, без да повдига корема си.
Бебето вече се обръща бързо от корем на гръб, обратно или в кръг и легнало по корем движи ръцете и краката си и маха като риба на сухо.
Не бързайте и не го стимулирайте излишно – за да стои на четири крака и да пълзи, мускулите трябва да станат по-силни. Най-многото, което можете да направите, е да му помогнете малко да се задържи на четири крака. За да направите това, вземете навито одеяло и го поставете под корема на бебето. То самостоятелно ще се опита да заеме по-стабилна позиция, опирайки коленете и ръцете си на пода.
Бебе, което седи. Снимка: Shutterstock
На шест месеца много деца правят първите си опити да седнат. Ако не се опитва и вие не бързайте. Някои деца се нуждаят от повече време, за да овладеят това умение.
Обичайната причина за това забавяне може да бъде наследствеността.
За да може детето да седи правилно, е необходимо да му помогнете да заеме желаната позиция, но това не трябва да се прави, преди то да успее да задържи главата си изправена.
Не трябва вие да го слагате да седне, ако то все още не е готово за това. Но можете да го носите по-често на ръце, за да свикне да държи гърба и главата си изправени дълго време.
Ако детето вече е започнало да сяда, в началото не трябва да натоварвате гръбнака и мускулите му прекалено много. Уверете се, че то не седи твърде дълго и го поставете по корем с разпръснати около него играчки, за да насърчите пълзенето.
Когато бебето ви седи, се опитайте да го подпрете с облегалката на столчето или количката, наклонена под ъгъл от 70 градуса.
Първоначално то седи нестабилно, често се преобръща настрани и дори може да падне, така че е по-добре да поставите възглавници отстрани и под гърба му.
Освен това някои деца на тази възраст се опитват да се изправят на крака, като се държат за опора. Ако мускулите им са достатъчно силни, те самостоятелно ще развият това умение, като всеки път увеличават времето, което прекарват в това положение.
През този период е важно да създадете безопасна среда: не оставяйте детето без надзор, използвайте възглавници, за да омекотите удари при падане.
Ако детето все още не прави опите да се изправи самостоятелно, не бързайте.
На шест месеца детето може добре да държи кръгли предмети в ръцете си, уверено държи играчки и играе с тях дълго време. Освен това на тази възраст бебето може да работи с двете ръце едновременно, например да държи една играчка в лявата си ръка, а друга в дясната.
Детето усвоява финни движения и работа с пръстите, овладяло всичките си пръсти, но големият все още не му се подчинява много добре.
То може да хваща играчки, докато лежи, а също така да ги прехвърля от една ръка в друга.
Може да тествате двигателните умения на вашето дете, като му предложите трета играчка, когато двете ръце са заети. Вижте какво ще направи.
Може да се опита да вземе третата играчка, без да пуска предишните. Ако не успее, ще разбере, че трябва да освободи едната си ръка.
Стимулирайте рефлексите на вашето бебе за хващане.
Поставете най-ярките, с различни форми и текстури, на разстояние 40 сантиметра от него, така че да събудите интереса му да се обърне, да посегне и да ги хване.
Уверете се, че играчките са безопасни. Вашето бебе често ще слага всичко в устата си, така че изберете такива, които лесно се мият.
На шест месеца детето вече се смее с пълно гърло, защото е овладяло вече това умение още на три месеца.
То вече показва широка гама от емоции: изненада, гняв, страх, радост.
И вече ясно разделя хората на „свои“ и „чужди“. То ясно показва емоции, когато непознати се опитват да го вземат на ръце.
Бебето също реагира активно на интонацията на събеседника, особено на майка си. То усеща, когато хората му говорят строго и весело. В зависимост от това може да се мръщи, да плаче или да се усмихва и да се смее с глас.
През този период мъникът активно бърбори – лепетата е първата му реч. То произнася различни звуци: ааа, ла-ла, да-да и други.
Освен това се стреми да повтаря звуците на възрастните.
Насърчавайте развитието на речта на вашето дете. За целта говорете с него с прости и разбираеми изречения, придружени с активни мимики и жестове.
Пейте детски песнички или четете кратки стихотворения.
Шест месеца е идеалната възраст за игри с пръсти и тяло: „ Буба лази“, “Бабо, дай огънче“ , „Караме велосипед“ и други.
Можете да търсите в интернет за опции за игра. В тях простите движения на пръстите, дланите и други части на тялото са съчетани със забавни фрази и шеги.
Ако детето не прави някои от изброените неща на шест месеца, например, не се опитва да седне, няма за какво да се тревожите. Много деца се нуждаят от малко повече време. Но има етапи на развитие, които обикновено трябва да бъдат завършени до 6 месеца. Трябва да се тревожите, ако детето ви:
- не лепета и не променя интонацията при издаване на звуци;
- неустойчиво държи главата си;
- не може да преобърне или прехвърли предмет от една ръка в друга;
- не реагира, когато родителите се появят наблизо или, когато чуе звуци.
Ако нещо ви притеснява, винаги можете да се свържете с вашия педиатър.
Мона Василева
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари