Стреми се към победа на всяка цена, не слуша треньора
Момчета играят футбол. Снимка: Shutterstock
„Синът ми е на 6 години и играе футбол от 3-годишен. Първите 2 години много му харесваше, беше един от най-добрите, но на третата година като че ли загуби интерес. Уж иска да ходи на тренировки, но прави всичко по свой начин. Не слуша нито треньора, нито баща си. На загряването участва без желание, а когато започне самата игра, се опитва да победи на всяка цена. Как да му обясня, че трябва да слуша треньора?, пита майка.
Ето отговора на специалист.
Предполагате, че синът ви е загубил интерес към футбола, но в същото време разказвате, че момчето иска да ходи на тренировки. Единственият проблем, е че е обсебен от резултата и от победата. Въпросът е защо мотивацията му е насочена натам? .
Желанието на детето да спечели често възниква, когато родителите очакват от него да бъде успешно във всяка дейност.
Когато те му показват своята привързаност, добро отношение, с една дума „любов“ в случай на успех и, напротив, критикуват, ядосават се, разстройват се (в представите на малкто дете това означава, че то „не е обичано“), ако не е било на ниво.
Запитайте си: Желанието на вашето момче да спечели водено ли е от стремеж да „спечели“ вашата любов?
Случвало ли се е през последните 3 години акцентът ви да се измести от интереса и удоволствието от това, че синът ви играе футбол, към успеха и победата на всяка цена?
Какво очаквате вие от тези тренировки? Какво е най-важно за вас? Дали вашият син да стане успешен професионален спортист или спортуването да му донесе удоволствие и да му помогне да развие характера си?
Момче, което прави лицеви опори. Снимка: Shutterstock
Колкото и талантливо да е едно дете в даден спорт, все още е рано да се говори за големи перспективи на 6 години. Сега вероятно е по-важно да поддържате постоянен интерес към тренировките, да го стимулирате да ходи редовно и да му помогнете да преодолява трудностите.
Опитайте да говорите с треньора относно вашите притеснения. В крайна сметка фактът, че детето не иска да му се подчинява, също е негова „заслуга“. Не е ли отговорност на треньора да установи контакт с момчето и да наложи дисциплина?
Ако нещо не върви добре в отношенията ви с треньора, можете да смените отбора. Ако интересът на детето към футбола наистина е изчезнал, можете да го запишете на друг спорт.
Сега е важно да откриете тези моменти, които му доставят удоволствие и будят интереса му. На този етап са важни усилията, които полага , а не резултатите. Но най-важното е да покажете на сина си вашата любов, независимо от това дали той ще е най-добрият или най-лошият в отбора.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари