Те не „работят“, но може да навредят (част 2)
Баба се радва на внучето си. Снимка: Shutterstock
Странно, но някои съвети, които сме чували от майка си и дори от баба си, са се циментирали здраво в съзнанието. Приемаме ги като даденост, нищо, че живеем в 21 век. Вярваме и сляпо ги следваме, дори без да се замислим и да проверим доколко са верни.
Събрахме най-популярните “бабини съвети“ и добавихме коментара на известния детски лекар и телевизионен водещ д-р Евгени Комаровски.
В първата част на материала той коментира някои от най-популярнате митове: нужно ли е да даваме на детето топла супа всеки ден, чесънът лекува ли грип и настинка, дали, ако детето чете на слаба светина, ще си развали зрението и трябва ли щом навърши 1 годинка, косата му да се постриже или обръсне ... А сега продължаваме.
Дете, което седи на гърне. Снимка: Shutterstock
Детето не бива да седи продължително време на гърнето, защото може да се „изсипе“ (ректумът му може да изпадне).
Така бабите плашат малчуганите и техните неопитни родители.
Наистина ли е толкова вредно хлапето да седи дълго на гърнето?
Доктор Комаровски: Не е вредно. Основният въпрос: защо детето седи на гърнето (или на тоалетната) дълго, за да а задоволи възникналата нужда. Може би самият процес изисква доста усилия? За нас възрастните е много важно да разберем: какво точно прави едно дете, седнало на гърнето.
Ако то е родено без специфични анатомични дефекти, може да седи на гърнето с часове и дни. При ректален пролап то няма да може да седи.
Ето защо, ако седи дълго време на гърнето, защото не може да изпразни червата си, се консултирайте с лекар и лекувайте запека.
В повечето случаи, когато детето дълго седи на гърнето го прави, защото просто му харесва. За него това е приятен начин за прекарване на времето. И често седи продължително и дори забравя защо изобщо е седнало там.
Лъжичка за мама, лъжичка за татко и за баба ... Майките страдат и от една мания – да нахранят детето на всяка цена. Но бабите са на първо място в това начинание.
Доктор Комаровски: Не трябва да принуждавате детето да яде.
Желанието на майката да нахрани детето си е инстинкт и, ако то откаже да яде, според нея това означава, че е болно.
Нашите деца са свикнали да приемат храна не за да получават енергия, а за удоволствие.
И когато детето откаже обяда, това може да означава следното: храната не му доставя удоволствие и тялото му не е готово да преработи храната.
Вие може и да го излъжете, като предложите нещо вкусно. В резултат на това то ще яде без апетит, част от храната няма да се усвои, причинявайки гниене в червата и болка.
И ще се наложи да лекувате дисбиозата.
Режимът на много деца е структуриран така, че по това време те трябва да си лягат. Ами ако следващият ден е празник?
От гледна точка на науката всичко е много просто: ако детето се събуди на следващата сутрин в точното време, отпочинало и в добро настроение, тогава времето за лягане няма никакво значение.
Дете с шал на устата. Снимка: Shutterstock
Кой би спорил с майки и баби? Но нашите баби отиват твърде далеч в грижите и обличат детето твърде топло. А шапката и шалът стават задължителни елементи в гардероба на детето почти от септември до май.
Доктор Комаровски: Шапката трябва да се сложи, ако човек изпита нужда. Неприятно е да сме боси – носим обувки. Ако вали, слагаме дъждобран, носим чадър.
Ако детето се оплаче, че му е студено на главата, нека сложи шапка. Ако не се оплаква, не бива да настояваме. Няма специални медицински показания за носенето на шапка.
Това, според майки и баби е предпазна мярка да не диша студен въздух. И шалът се връзва така, че да покрива устата и носа.
Доктор Комаровски: Ако детето диша през носа, той има естествената сила и възможност да затопли и овлажни вдишания въздух. И то много по-надеждно от всички шалове взети заедно.
Ако обаче детето диша през устата си, студеният въздух няма време да се затопли. В този случай шалът теоретично може да помогне. Но е много по-правилно не да увивате детето с шалове, а да лекувате хремата, за да може да диша през носа.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари