През есенно-зимния сезон той помага да се преборим с вирусите
Чаят е чудесно решение за студените месеци.
Снимка: Shutterstock
Има причина чаят да е най-популярната напитка в света след водата. И далеч не е запазена марка на зимните месеци, а се пие еднакво много и през топлите. А в едни от най-горещите страни по света е неразделна част от ежедневието на хората там, за което си има основателна причина. В студените пък е неизменен спътник в ежедневието, за което също има основателна причина. Но освен, че освежава, чаят притежава и куп ползи за здравето.
Основната разлика е в производствения процес. Листата от зелен чай се събират и веднага се сушат на слънце, докато тези от черен чай, след като бъдат събрани и накиснати, се сушат, навиват на руло, ферментират и нарязват. Благодарение на тази дълга процедура те достигат до окисление и придобиват характерния медночервен цвят и по-интензивен вкус.
Листата съдържат полифеноли от семейството на катехините, които имат антиоксидантни, противоракови и противовъзпалителни свойства. На практика те действат като инхибитори на генетичните мутации на ДНК, като я предпазват от атаките на свободните радикали с ефект против стареенето.
Проучване от 2001 г. в American Journal of Nutrition показва, че пиенето на 375 мл от него всеки ден би имало превантивно действие срещу сърдечни удари, благодарение на антитромботичните му свойства.
Друго изследване, публикувано в Journal of the American Medical Association, достига до същия резултат. Като в случая са изследвани навиците на 40 000 японци в продължение на 11 години. Резултатите показват, че има по-малък риск от смърт от сърдечно-съдови заболявания при тези, които пият 5 чаши на ден, в сравнение с онези, които консумират само една.
Чаят има добро диуретично и детоксикиращо действие, което благоприятства бъбречното елиминиране на водата и пречистването на организма. Така че през лятото може да бъде валиден съюзник срещу задържането на вода.
Трябва да се има предвид наличието на теин в тази напитка, който подобно на кофеина може да има свръхвъзбуждащ ефект. И това важи, дори ако сухият чай е в по-малко количество (чаша еспресо има 80 мг кофеин, а теинът в чаша черен чай е 70 мг, докато в зеления е 45 мг). Което означава да се ограничи консумацията му, ако имате свръхчувствителност към теин.
Не трябва да забравяте калорийното въздействие, което чаша студен чай, изпита в кафенето или на крак, може да има върху вашия режим. В готовата напитка винаги има захар или подсладител. Помислете: ако добавяте по 2 лъжички захар във всяка чаша, просто няма да имате никаква полза от чая, но пък ще погълнете допълнителни калории.
Деси Тодорова по материали от La via del te
Калцият може да бъде въведен в тялото не само с млечни, а и с растителни продукти.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари