След като бебето се появи в семейството, не само майката е в риск
Мъж, който е тъжен. Снимка: Shutterstock
Дали мъжете ще плачат със сълзи, дали ще изглеждат съсипани и без грам енергия или умело ще прикриват това, няма значение. Често с идвнето на бебето, те се оказват неподготвени и изпадат в депресия. Така че не само майката е застрашена от следродилна депресия.
Според Американската академия по педиатрия от 2 до 25% от мъжете изпадат в депресия, докато тяхната половинка е бременна или през първата година от живота на бебето си. Цифрата може да се нарастне до 50%, ако младата майка също страда от депресия.
Тази статистика поражда опасения - преди всичко за здравето и благосъстоянието на децата, които са чувствителни към психологическото състояние на родителите си.
Всеки родител може да изпадне в депресия - и това не означава, че е лош или неуспешен. Сериозните промени в живота, свързани с раждането на дете, също се преживяват болезнено от мъжете. Те получават нови отговорности, осъзнават новата си роля в обществото и трябва да инвестират повече средства в семейството.
Освен това по време на бременността, раждането и грижите за новородено често възникват ситуации, на които младите бащи не могат да повлияят. И те ги карат да се чувстват някак безполезн и излишни.
Мъжът осъзнава, че губи емоционалната близост, която е имал със съпругата си преди раждането на бебето. Жената е изцяло съсредоточена върху детето, а бащата се чувства дистанциран.
Освен това за татковците е по-трудно от пръв поглед да обикнат детето си: те нямат майчински инстинкт, връзката им с бебето не е толкова силна, поне в началото.
Мъж, който е тъжен. Снимка: Shutterstock
Диагнозата на депресията при мъжете се усложнява от факта, че те предпочитат да запазят чувствата си за себе си и да понасят преживяванията си сами.Бащите се опитват да не показват състоянието си дори пред себе си да не признават и това само влошава ситуацията: те започват да търсят спасение в алкохола, наркотици или екстремни дейности.
Симптоми:
Експертите са убедени, че депресивното състояние на бащите неизбежно се отразява на развитието на детето.
Така в едно проучване учените доказват, че депресията на бащата е свързана с по-висок риск от емоционални и поведенчески проблеми при деца на възраст 3-5 години. По-ново проучване установи, че депресията при мъжете след раждането на детето ими късни поседици. Тя може да причини проблеми с психичното здраве на техните дъщери в тийнейджърска възраст.
За бременната има специален скрининг , който се прави докато още бебето е в утробата й, а след това на 1, 2, 4 и 6 месеца след раждането. Скринингът се състои от тестване с помощта на Единбургската скала за постнатална депресия. Резултатите се сумират, за да се определи вероятността от депресия. Напоследък лекарите започнаха да препоръчват на мъжете също да се подлагат на този скрининг.
Ранната диагностика на депресирани бащи помага за осигуряване на навременна подкрепа и лечение, така че мъжете да се чувстват нормално и да участват активно в живота на семейството си. Лечението включва консултиране, антидепресанти и подкрепа от общността.
Следродилната депресия е много наболял проблем днес и не само сред жените.
Важно е да се грижите и за мъжете: те не винаги говорят открито за чувствата си, но може да забележите, че съпругът ви се чувства депресиран. Потърсете консултация и помощ.
Всяко семейство трябва да има възможност да се радва на живота и децата си.
По материали на Parents, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари