5 начина да засилим имунитета през есента
Дете яде морков. Снимка: Shutterstock
Сладко от боровинки, черен бъз, мед или ароматни таблетки и сиропи от аптеките.
Рекламите от медиите ви заливат с предложения какви витамини да давате на децата, как да зисилите имунинетета им през есента, за да не боледуват през зимния сезон.
Никой не се съмнява, че витамините осигуряват правилното функциониране на тялото. Но за детето те са необходими в малки количества.
А най-добрият им източник са пресните продукти, като плодове, зеленчуци, пълнозърнести, бобови растения, мляко, месо с ниско съдържание на мазнини и риба.
Ако детето като цяло е здраво, яде балансирано и разнообразно, не е необходимо да приема мултивитаминови комплекси.
Естествените продукти са по-полезни от това, което предлагат аптеките, тъй като съдържат не само витамини, но и фибри, необходими за нормално храносмилане и поддържане на теглото, както и за антиоксиданти, които предотвратяват увреждането на клетките и тъканите, обясняват педиатри.
Има случаи, когато се налага хлапето да прима витамини и добавки на хапчета и сиропи.
Налага се, ако:
- Детето яде малко, има лош апетит;
- Принудено да следва хранителен режим, поради което цели групи продукти са изключени от диетата;
- Има хранителни алергии;
- При някои заболявания на черния дроб, жлъчния мехур, червата или панкреаса, при които се наблюдава хронична диария;
- Изостава във физическото развитие и растежа от връстниците.
Преди да дадете витамините, се консултирайте с педиатър, за да изберете правилната доза и обсъдете възможните странични ефекти.
Ако детето е здраво и няма признаци за дефицит, няма да има особена полза. По-разумно е родителите да харчат пари за нещо друго, съветват експертите на Харвардския университет.
„За съжаление, подобни продукти няма да донесат никаква полза, казва Майкъл Старбах, професор по микробиология на медицинското училище в Харвард. - Няма доказателства, че те помагат в борбата срещу болестите."
Витамините са в състояние да предотвратят здравословни проблеми само при хора, които са недохранени или имат проблеми с усвояването на храната. На тези, които са здрави (нямат недостиг на хранителни вещества), таблетките е малко вероятно да помогнат по някакъв начин.
Дете спи. Снимка: Shutterstock
Има надеждни начини да се грижите за здравето на детето през есента.
Поради недостиг на сън, рисковете от различни заболявания се увеличават, работата на имунната система се влошава.
Бебетата трябва да прекарват около 16 часа на ден в леглото, деца на възраст 1-2 години-от 11 до 14 часа, а в предучилищна възраст и малкте ученици се нуждаят от 10 до 13 часа сън.
Благодарение на тренировките, броят на клетките, които могат ефективно да се борят с инфекциите в човешкото тяло се увеличава.
Планирайте спорт с цялото семейство: карайте велосипеди, ски, играйте футбол или волейбол, отидете на пътешествие в планината през уикенда.
Дете, което спортува. Снимка: Shutterstock
В кърмата, за разлика от изкуствените смеси, съдържа антитела, които защитават бебето от различни заболявания, включително диария, пневмония, алергии, инфекции на пикочните пътища и дори от синдрома на внезапна детска смърт.
Кърменето в продължение на първите 6 месеца от живота, а и след това, гаратнира по-добро здраве.
В студения сезон децата трябва да ядат повече плодове и зеленчуци. Ярко оцветените храни - моркови, спанак, тиква,ягоди - съдържат каротеноиди, които са фитонутриенти и подобряват работата на имунната система.
Благодарение на каротеноидите, производството на левкоцити и интерферон се засилва и организмът се бори ефективно вирусите.
Стремете се вашето дете да получава 5 порции плодове и зеленчуци на ден.
Благодарение на ваксинациите, имунитетът на детето е обучен и остава готов да се бори с опасни инфекции: пневмокок, ротовирус, полиомиелит, варицела, менингит.
Следвайте графика и не пропускайте ваксинациите му.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари