Учените обясняват причините за този феномен
През есента и пролетта тези ценности са много по-силно изразени, отколкото през лятото и зимата.
Снимка: Shutterstock
Мислим, че ценностната ни система е повече или по-малко стабилна. Сега учените са установили, че през есента може да сме по-консервативни. Как е възможно това? Всички познаваме чувството на меланхолия, което ни обзема наесен. Когато дните станат по-къси и студени, прословутата есенна тъга поема своя ход.
Поне така твърдят авторите на едно канадско дългосрочно проучване, които в продължение на десет години са проследили нагласата и ценностите на повече от 230 000 американци. Според проучването моралният ни компас се променя не само в протежение на живота, но и с течение на годината - с потенциално сериозни последствия за мисленето и поведението.
Данните, събрани от екип социални психолози от Университета на Британска Колумбия във Ванкувър, показват наличието на сезонен цикъл в подкрепа на консервативните ценности: лоялност към собствената общност, респект към авторитетите и общоприетите норми и уважение към традициите.
През есента и пролетта тези ценности са много по-силно изразени, отколкото през лятото и зимата. Това на свой ред оказва влияние върху нагласите и действията на хората – според учените те въздействат върху предразсъдъците, политическите убеждения и дори върху правораздаването.
Изследователите обяснили този сезонен ценностен цикъл със съответен цикъл в страховите преживявания на анкетираните: през есента и пролетта общото ниво на страх се покачва, а през лятото и зимата отново спада. По-силният страх би могъл да подтикне хората да потърсят опора в консервативните норми. Подобни сезонни страхови цикли били наблюдавани и в Канада и Австралия.
Учените са категорични: макар сезонните колебания в личния ни ценностен канон да не са много силни, възможно е да повлияят дори върху избори и правораздаване. Ръководителят на проучването Йън Хом казва пред Национално обществено радио: „Ако помислим за милионите съдебни процеси, които се провеждат всяка година, промените могат потенциално да доведат до това някои съдии и съдебни заседатели да претупват делата и да издават по-тежки присъди“. Освен това през есента би могло да сме не само по-меланхолични, но например и по-нетолерантни – в екстремния случай това би повлияло на изхода от евентуалните предстоящи избори.
Става дума за концепция, показваща как човек може да подреди живота си, като започне от подреждането на дома си.
Снимка: Shutterstock
Не е задължително списъкът на 1 януари да бъде огромен, важното е да си поставите правилните цели.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари