Периодите, през които връзката между партньорите се къса най-лесно
Жена, обмисля дали да не сложи край на брака. Снимка: Shutterstock
„За повечето двойки рискът от разтрогване на брака непрекъснато нараства, достига връх и след това намалява“, обяснява д-р Кейл Монк, доцент в Колежа по образование и човешко развитие в Университета на Мисури и експерт по брак и семейство. Според него най-често разводите се случват на фона на трудни промени.
Браковете често се разпадат:
- след раждането на дете;
- когато един от партньорите (обикновено мъжът) загуби работата си;
- когато един от съпрузите е изправен пред сериозни здравословни проблеми.
На младоженците пред олтара пожелават да останат заедно „и в радост, и в скръб“. Но на практика, съвместният живот, изпълнен с трудности и взаимни обвинения, се оказва много по-труден.
Мъж и жена обмислят раздялата. Снимка: Getty
„Ако повечето големи промени в живота са зад гърба ви, ако няма тайни, които биха могли да дестабилизират връзката ви, като минала изневяра, и все още чувствате, че сте свързани, тогава бих казал, че тази двойка вече е преминала пика на риск“, казва д-р Монк.
Изследване на психолози от университета в Денвър показа, че една от честите причини за развод е прибързаното решение за скючване на брак.
Резултатите от проучването сочат, че значителен брой участници биха искали да знаят повече за партньора си преди брака. Така те или ще се научат да се справят по-добре с различията си, или ще прекратят връзката преди брака. Много други разведени смятат, че са се оженили твърде прибързано.
Съпрузи пред раздяла. Снимка: Getty
от 0 до 5 години
Всяко четвърто семейство се разпада през първите пет години от брака.
Причината е, че хората започват да общуват повече и така осъзнават, че не могат да се разбират помежду си.
„Много хора откриват проблеми преди брака, но страстите и социалният натиск могат да доведат до брак, въпреки притесненията им“, обяснява д-р Монк.
Освен това с времето страстта, която може да е водеща във връзката, започва да изстива. На този фон могат да възникнат сериозни разногласия.
Освен това, както вече споменахме, раждането на дете често води до развод. А както показва статистиката, често първото дете се ражда през първите пет години от брака.
„За много двойки удовлетворението от връзката спада рязко през първите няколко години след раждането на детето поради липса на сън, стрес и нестабилен работен график. Домакинската работа се увеличава и двамата нямат достатъчно време за себе си и за приятелите. Осебено младата майка“, обяснява Монк.
Следователно през първите пет години на брака рискът от развод е много висок.
6-10 години
Статистиката сочи, че средната продължителност на брака е около 9 г. Психолозите обвиняват за това кризата в семейния живот, която често настъпва след седем години връзка и тя се смята за повратна точка.
В този период, на пръв поглед в брака няма сериозни проблеми, но някои ежедневни дреболии и недостатъци на партньора започват да дразнят силно.
Но повечето хора придават твърде голямо значение на прословутата „криза на седмата година“ .
„Причините за развода може да са напълно различни, но отнема време да се определи коя е водеща. Например това може да е липсата на подкрепа, стресът по време на прехода към родителство или когато единият партньор се отдръпне, фокусирайки цялото си внимание върху децата“, обяснява д-р Монк
11-15 години
Отчуждени мъж и жена. Снимка: Getty
Една от основните причини за развод през този период е загубата на интимност и изневерите.
Липсата на интерес към партньора, загубата на сексуален апетит и невъзможността за разрешаване на конфликтите са трите основни признака, които хората забелязват, преди да се разделят.
В резултат на това, според Американския център за здравна статистика, около 45% от браковете се разпадат след 15-ата година.
16–20 години и повече
По това време хората често преживяват така наречения „период на празно гнездо“, когато децата напускат родителския дом.
За мнозина разводът на по-късна възраст може да изглежда по-лесен: не е нужно да се тревожат за чувствата на детето си и могат да живеят за себе си, според собствените си нужди и желания. И решението идва от самосебе си.
По материали на Today.com, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари