Контактът кожа до кожа с мама или татко стимулира развитието на мозъка и сърцето
Майка и бебе. Снимка: Shutterstock
Изследователи от университета Монаш (Австралия) проследиха 40 недоносени бебета, родени на приблизително в 30 -ата гестационна седмица със средно тегло 1300 грама. Всеки ден в продължение на един час майки или татковци държали голите си бебета плътно притиснати към кожата си.
Оказало се, че след един час контакт кожа до кожа при бебетата настъпват много положителни физиологични промени: кръвоснабдяването на мозъка и други органи значително се подобрява, дишането, сърдечната дейност и пулсът се стабилизират.
Всичко това е много полезно за развитието на сърдечно-съдовата и нервната система на детето.
Майка държи ръчичката на бебето си. Снимка: Shutterstock
Предишни проучвания показват, че методът “кожа до кожа“ също така намалява нивата на стрес при бебетата, което ги кара да плачат по-малко и да спят по-добре.
Ползите от този бърз контакт се изучават активно от науката.
Така се доказа, че допирът до майчината кожа бързо стабилизира жизнените показатели на новороденото и намалява стреса. Той по-бързо регулира температурата на телцето, сърдечната и дихателната честота влизат в ритъм, а нивото на постродилен стрес намалява. Впоследствие бебето суче по-добре, по-плавно и стабилно наддава на тегло.
Новородени, които са оставени върху гърдите на майките си, се адаптират по-лесно към новите условия. Те имат по-високи и стабилни стойности на кръвна захар, по-ниски нива на хормона на стреса, а имунитетът им е по-устойчив.
В допълнение, близкият контакт помага за формирането на емоционална връзка между родител и бебе, помага на майките да се успокоят и насърчава отделянето на мляко.
Данни от проучванията сочат, че тези бебета плачат 10 пъти по-малко и имат по-добро психо-емоционално развитие.
Природата генетично е заложила този механизъм на оцеляване, за да направи раждането по-леко, а стартът на бебето в новия свят - по-безболезнен.
„Методът на кенгуруто“ вече се превърна в обичайна практика в отделенията за преждевременна грижа в много страни по света, но не навсякъде. Персоналът се притеснява, че бебетата може да настинат или че са толкова крехки, че състоянието им може да се влоши, ако бъдат извадени от кувьоза и поставени в ръцете на мама или татко.
Авторите на изследването са уверени, че такъв евтин, достъпен и ефективен метод за грижа за недоносени бебета, като контакта кожа до кожа, трябва да бъде въведен във всички специализирани отделения в света.
Някои хранителни продукти могат да помогнат за преодоляване на зимната депресия и липсата на концентрация.
Снимка: Shutterstock
Студените ръце на новороденото могат да притеснят някои родители, но е нормално състояние.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари