Това изобщо не е толкова трудно, но трябва да знаете как да го направите
Не е трудно да възпитате щастливо дете, само трябва да знаете как да го направите.
Снимка: Shutterstock
Тайните за отглеждането на здраво и щастливо дете се крият в простотата, казват специалистите. Понякога малките, но конкретни, ежедневни действия са достатъчни, за да направят нещата много по-леки и приятни, отколкото ви се струват. Но пък това гарантира на детето растежа и вниманието, които то заслужава.
Ето и кои са десетте наистина важни правила, които ще му помогнат да бъде щастливо и спокойно - от самото раждане, чак до навършване на 21 години.
Трябва да се научите да чувате какво ви казва детето.
Снимка: Shutterstock
Очите са огледало на душата. Внимателното наблюдаване на детето и погледа му, диалогът очи в очи, ще ви помогне да се отнасяте с него така, че то да се чувства обичано и подкрепяно, да усеща най-пълно любовта на мама и татко, което е и най-важното, от което детето има нужда в целия си живот.
Това се прави много лесно. Просто винаги, когато разговаряте, приклякайте – така очите ви ще бъдат на височината на неговите очи. Това прави контактът по-пълноценен.
И го питайте по-често как се чувства, за да усети вашето внимание и загриженост. Така ще знае, че вие го чувате и приемате сериозно. И освен това ще се научи да разбира своите чувства и емоции.
Когато се прибере от училище или детска градина, не го питайте направо „Как мина?“, а задайте по-различно въпроса „Как се чувстваш? Как беше в училище тази сутрин?“ По този начин детето ще се чувства поставено на първо място, а не онова, което е правило. Това е важно за изграждането му като личност.
Колко пъти сте чували родител да се обръща към дете с думите: „Не бива да плачеш, вече си голям“. А малчуганът е едва на 3-4 години.
Не, той не е голям! Той е все още дете и то малко. За децата е важно да могат да преживеят пълноценно детството си: да играят, да се забавляват, да бъдат обичани, да им се помага, да бъдат глезени. После цял живот ще бъдат големи.
Ако не направите това сега, споменът от детството им ще остане като своеобразна празнина, която те ще опитат да компенсират и запълнят на един по-следващ етап с различни нездравословни, но емоционално засищащи навици.
Как този съвет може да се приложи на практика? Ето две важни препоръки:
За детето рутинните и малки ежедневни ритуали са от основно значение, защото му дават сигурност, насочват го в правилната посока, дори когато то все още няма понятие за време. Това е така, защото му дават усещане за границите, в които да се движи спокойно.
За да постигнете тази хармония, трябва само да:
Детето се учи чрез имитация и абсорбира всичко от околната среда, без възможност за филтриране. Наличието на добър пример за подражание ще му помогне да възприеме много по-лесно основните знания, които трябва да усвои. А не възпитание, базирано на критика, строги правила, забрани, награди и наказания.
Затова е важно самите вие да сте спокойни и щастливи, тъй като детето ще се огледа в този образ. Ако имате нужда, изградете си собствени правила, за да се заредите с позитивната енергия, от която имате нужда. Но пред него трябва да сте щастливи и то без фалш.
Ако трябва да разрешете конфликт, не го правете пред детето в никакъв случай. По-добре опитайте да постигнете компромис и да преглътнете евентуалната обида или пък просто идете в друга стая, където да спорите тихо и далеч от неговите очи. За децата е изключително нездравословно да ви виждат обидени и ядосани, защото смятат, че те са причина за вашето лошо настроение и трупат вина за случилото се в себе си.
Никога не сравнявайте едно с друго двете си деца.
Снимка: Shutterstock
Детето се ражда с изключителна увереност в живота и възможностите му, само че понякога възрастните несъзнателно подкопават тази сигурност – например, когато го сравнявате с другите деца. Така то започва да вярва, че вие предпочитате тях пред него и започва да губи увереност.
Ето ключовите неща, които трябва да знаете, за да запазите самочувствието на детето си:
А всяко дете е уникално със своите таланти и слабости. Важно е всеки път да му показвате, че се е справило и да вярвате в него, а не да го сравнявате – това само го обезсърчава и не води никъде;
Приемете, че то е съвършено такова, каквото е. Ако е сгрешило в нещо, най-вероятно е станало, защото му липсва някаква информация за това или не го е направило нарочно, защото е бил уморено или може би разсеяно;
И че то е най-прекрасното дете на света, вашето всичко. Децата имат нужда да чуват това, колкото се може по-често;
Избягвайте да казвате „Браво!“, когато прави нещо, което харесвате, и да го упреквате, ако то не го действа по вашия начин. Така рискувате да спре да ви вярва и да не ви се доверява повече. Или пък да започне да прави нещата по начин, само и само да ви се хареса. Това му пречи да изразява свободно своите чувства и емоции, и не е полезно за растежа му.
Деси Тодорова по материали от Nostro figlio
Студените ръце на новороденото могат да притеснят някои родители, но е нормално състояние.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари