4 признака, че си пропилявате живота

Трябва да се стараете мозъкът ви да е активен и да предизвиквате себе си

04 Юли 2024 г.
4 признака, че си пропилявате живота

Превъзходен начин да си прахосвате живота е като очерняте хората.

Снимка: Shutterstock

Сигурно имате стотици планове, които бихте искали да осъществите в живота. Неща, които искате да направите, цели, които искате да постигнете и хора, с които искате да сте заедно. Но често нямате време да реализирате всичко това. Или може би само така ви се струва? Понякога замисляте ли се, че сте на път да си пропилеете живота? Възможно е някои от нещата, в които сега сте се вкопчили, съвсем да не са необходими. Наистина ли ви липсва време, или инвестирате прекалено много в неща, които не водят доникъде? Ето как да разберете.

1. Занимавате се с неща, които всъщност не ви носят нищо

Нуждаете се от мигове, в които да забравите задълженията си и просто да изключите. Но ако прекарвате по-голямата част от времето в такива отклонения, накрая ще останете с впечатлението, че не сте направили нищо. Разбира се, не е необходимо да се отказвате от всички занимания през свободното време. Добре е обаче да се придържате предимно към тези, които ви обогатяват, а да оставите другите на заден план. Към дейностите, които създават усещането, че си прахосвате живота, спадат прекомерните количества алкохол, дългите часове пред телевизора или безсмисленото сърфиране в социалните мрежи. Ако искате да бъдете с приятелите си, потърсете алтернативи – например къмпингуване, приятни разговори очи в очи или съвместни обеди и вечери. Изберете онези алтернативи, които ще ви помогнат да заздравите междуличностните си отношения и да водите удовлетворяващ живот.

2. Не полагате усилия за развитието си

Хората са програмирани да научават нови неща. Един от начините да си пропилявате живота е да не се възползвате от шанса за растеж и усъвършенстване винаги, когато е възможно. Вместо да се занимавате с неща, които не ви носят нищо, запълвайте „мъртвото“ време с игри за развитие на ума. Старайте се мозъкът ви да е активен и предизвиквайте себе си. В това отношение особено полезни са кръстословиците и судоку – не след дълго ще се пристрастите към тези занимания. Друга чудесна алтернатива за предизвикване на ума е усвояването на нови умения: от музикален инструмент до чужд език. Но ако искате да правите нещо не толкова натоварващо, може да пробвате с четене на книги.

3. Рисувате живота си в черни краски

Превъзходен начин да си прахосвате живота е като очерняте хората. Още по-лошо е, ако и в мислите си рисувате заобикалящата ви среда в черни краски. Имайте предвид, че каквото мислите, се превръща в реалност. Осъзнавате ли, че със своя негативизъм вредите преди всичко на себе си? Защо си причинявате това? Когато настъпи момент да приемете дадено предизвикателство, но в ума си вече сте се признали за победени, тогава провалът е предварително програмиран. Не е лесно да промените този вид нагласа, защото тя несъзнателно ви влияе. Затова е необходимо да внимавате какво казвате и малко по малко да промените отношението, което изразявате по този начин. Може да ангажирате ума си и с други неща, за да намалите подобни негативни изказвания.

4. Нямате планове нито за бъдещето си, нито за живота си като цяло

Как виждате себе си след десет години? С какво бихте искали да се занимавате тогава? С какви средства смятате да го направите? Макар да е вярно, че човек трябва да живее в настоящето, не бива да забравя и бъдещето. Новите предизвикателства ви дават причина да продължите да живеете и да не прахосвате безсмислено времето, което ви е отредено. Те ви позволяват да намерите пътя си и ви създават усещането, че наистина правите нещо. Много хора живеят като зомбита. Стават сутрин, закусват, отиват на работа и се връщат отново вкъщи. Дните им протичат монотонно и са еднакви като две капки вода. Ако отделят време да анализират живота си, ще се почувстват празни. Така става, когато нямат цел, към която да се стремят. Но най-добре е изобщо да не допускате да си пропилявате живота, а да го използвате за растеж и усъвършенстване. Живейте пълноценно, защото е невъзможно да върнете времето назад и да промените веднъж взетите решения.

Обекти.бг

Да поговорим

Клюките са полезни за здравето

Още от

Пътят на недоносените бебето от кувьоза до дома е труден.

Снимка: Shutterstock

Недоносените бебета - родени за битка (подкаст)

Деца се боричкат. Снимка: Shutterstock

2-годишното хапе, за да се защити или от яд

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Пътят на недоносените бебето от кувьоза до дома е труден.

Снимка: Shutterstock

Любопитна връзка има между характера на човек и спорта, който харесва.

Снимка: Shutterstock

Хейли Бийбър

Снимка: Getty

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Пътят на недоносените бебето от кувьоза до дома е труден.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Недоносените бебета - родени за битка (подкаст)

Колко точно тежат 500 грама живот и пред какви предизвикателства са изправени родителите – д-р Донка Узунова говори пред „Обекти“

Деца се боричкат. Снимка: Shutterstock

Здраве

2-годишното хапе, за да се защити или от яд

Как да го отучим (част II)

Калин Врачански. Снимка: Instagram

Заедно

Калин Врачански в ролята на татко

Актьорът не показва още синеоката си дъщеричка Теа

Влюбени се прегръщат. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Правилният избор: задайте си тези 4 въпроса

Любов или страх от самота, можете ли да се доверите на партньора

Рупърт Гринт. Снимка: Getty

Заедно

Звездата от „Хари Потър“ Рупърт Гринт гушна второ бебе

Актьорът и неговата половинка Джорджия Грум този път имат син

Кафе, разтворена книга и букет от люляк. Снимка: Shutterstock

Четенето на приказки учи децата на важни умения.
Снимка: Shutterstock

 

Да поговорим

Каква стойност имат приказките за израстването на децата

Защо е важно да ги четем и разказваме на малките и по какъв начин те им помагат да се изградят като личности? Как конкретно им помага „Червената шапчица“