За подхода им към възпитанието и храненето
Баба прегръща внучето си. Снимка: Getty
Бабата е ценен помощник на младото семейство, но и дразнител. Понякога общуването с нея и с дядото става източник на кавги. А поводът – различия в отглеждането и възпитанието на децата.
Съвременните родители не одобряват техните методи и често имат право да са гневни.
В рамките на проекта на Google „Добре е да знаете“ беше проведена анкета с избираем отговор, която показа защо родителите най-често се карат с по-старото поколение.
Оказа се, че 58% не са съгласни с дисциплината и дневния режим на детето, 44% имат различно мнение за храненето на наследниците си и 43% спорят по темата за възпитанието.
Ето защо първите два въпроса се превръщат в препъникамък сред различните поколения.
Баба забавлява внучето преди сън. Снимка: Getty
Когато оставим децата на грижите на баба и дядо, всеки път се изненадваме: къде са тези строги възпитатели, които нигога не са ни разрешавали да си лягаме след 22 часа, ограничаваха гледането на анимационни филми и количеството бонбони след вечеря?
Явно, щом станат баба и дядо, строгите им принципи изчезват и те вече са готови на всякакви компромиси, за да направят внучето щастливо.
А когато то се върне в къщи от уикенда, прекаран с баба и дядо, сякаш са ви заменили. Чувате непрекъснато „Баба каза ...“
Детето категорично не иска да спазва режима и да се придържа към правилата, установени в дома.
Ако започнете да настоявате, то тропва с крак и избухва или прави тъжна физиономия.
Така е, защото вие и вашите родители може да имате коренно различни възгледи за възпитанието, особено в някои направления.
Но когато детето се сблъска с различна ценностна система, то разбира, че всички правила са измислени от възрастните и могат да бъдат заобиколени и нарушавани.
Освен това самите любезни баби и дядовци често показват на внуците си пример как да нарушават дисциплината, наложена вкъщи, когато им разрешават да останат до късно на смартфон („Няма да кажем на мама и татко“).
Така между двете поколения често възникват конфликти и взаимни претенции в духа на: „Мамо, ти глезиш детето ми. Разваляш го!“
Баба забавлява внучето, надува балон. Снимка: Getty
Но ние забравяме, че в различните епохи различни методи на възпитание са били общоприети.
Например само преди няколко десетилетия на мода беше д-р Бенджамин Спок. Той препорчъчваше бебето да се оставя сомо в стаята, за да се успокои и да заспи.
Сега всеки психолог ще обясни, че това може да му причини стрес и да наруши привързаността му към родителите.
Различия има в много отношения. Нас ни учеха да си мълчим и да се подчиняваме „Мама каза, значи е права“, да не плачем “Момчетата не плачат“, да не доносничим, да се подчиняваме безропотно на по-възрастните.
Днес всико е променено, но по-старото поколение трудно се адаптира и често изпада в две крайности: някои, по стар навик, наказват физически внуците си или повишават глас, други, напротив - опитват се да компенсират строгостта в отглеждането на собствените си деца, като глезят прекомерно внуците си.
Баба и внучета правят сладки. Снимка: Getty
При баба и дядо се похапва вкусно и на корем. Не случайно обвиняват бабите за дебелите внучета.
Картината от миналото как баба гони детето с лъжица и го моли „Хайде миличко, изяж още една лъжичка!“ , е още актуална.
По-старото поколение често изразява любовта си чрез храната и измерва нейната сила с броя на сладкиши и вкусните пайове.
Безразборното ядене на сладкиши и преяждането далеч не е най-лошото нещо, което застрашава внуците.
Основните конфликти възникват, защото бабите и дядовците пренебрегват „забраните“ от мама и татко храни, които внуците им абсолютно не трябва да ядат, например поради диабет тип I или алергии. Болести, които са все по-чести днес.
По-старото поколение сякаш не разбира, че тези лакомства могат да бъдат опасни за здравето и живота на децата.
В тази ситуация остава един резумен подход. Да говорите с родителите си, да обясните ида бъдете винаги нащрек, когато оставяте децата си на техните грижи.
По материали на Parents, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари