Откъде идва суеверието за "фаталната дата"
Илюстрация: Guliver / iStock
Днес все по-малко приемаме суеверията насериозно. Разказваме шеги за петък 13-и и закачливо предупреждаваме близките си да имат едно наум, но някои от нас не приемат нещата така леко.
Хората, които страдат от „параскевидекатриафобия“ (както е известен в науката страхът от петък 13-и), понякога са така парализирани от страх, че дори не стават от леглото. Други отказват да летят със самолет или изобщо да пътуват, трети отлагат покупката на жилище или други важни начинания. Изчислено е, че на този ден само в САЩ бизнесът губи между 800 и 900 милиона долара, тъй като много хора просто не отиват на работа.
В мъглата на времето
Причините, поради които петък се смята за лош ден, са забулени от мъглата на времето – свързва със значими събития в християнската традиция като Разпъването на Христос на кръста, грехопадението в Едемската градина, Големия потоп или Вавилонското разделение. Още в края на 14.век петък се смятал за ден, носещ лош късмет. Споменава го и Джефри Чосър в своите „Кентърбърийски разкази“. Въпреки това суеверието около петъчния ден започва да се среща по-често в западната литература към средата на 17 век.
Произходът на суеверията, свързани с числото 13, са не по-малко неясни. Най-популярното обяснение отново е свързано с християнството – Тайната вечеря, в която тринадесетият гост на масата бил предателят Юда. Друга хипотеза го свързва с митологията на германските народи, в която богът на злото и огъня Локи нахълтал неканен на трапезата като 13-и гост и убил със стрела от имел бога на радостта Балдер.
Ако 13 души седнат на маса заедно
През 18. век в Западна Европа е популярно преданието, че ако 13 души седнат на маса заедно, единият ще умре до края на годината. Смятало се, че това е първият, който стане от масата. Според нумеролозите числото 13 „страда“ заради неговата позиция след 12. Има 12 месеца в година, 12 богове на Олимп, 12 племена на Израел, 12 апостоли на Исус. В картите Таро 13-ата е картата на смъртта.
През 19.век страхът от числото 13 (известен като „трискайдекафобия“) става особено разпространен. 13 се пропуска при номериране на етажи, хотелски стаи, улици. Така, както петък бил смятан за неблагоприятен ден от седмицата, 13-ият ден от месеца започва да се смята за особено неподходящ за започване на нещо ново. Макар че сливането на „лошия ден“ от седмицата (петък) и „лошия ден“ от месеца (13-и) да изглежда очевидно и неизбежно, суеверията относно Петък 13 не са толкова стари, колкото повечето хора смятат. Твърдението, че суеверието за Петък 13 идва от екзекуцията на последния велик магистър на тамплиерите Жак дьо Моле в петък, 13 октомври 1307 г., е съвременно изобретение, пише Snopes.
Чак в началото на 20-и век петък 13-и започва да се споменава като ден на лош късмет в печатните издания. В „Ню Йорк Таймс“ и „Лос Анджелис Таймс“ първото споменаване на злополучната дата е през 1908 г. в кратък разказ за американски сенатор от Оклахома, който се осмелил да изкуши съдбата, като прокара 13 градоустройствени закона в петък 13-и. Статия от 1913 г. съобщава за пастор, който предлагал безплатна брачна церемония за всяка двойка, която се осмели да се венчае на петък 13.
В някои страни от Средиземноморието – Испания, Италия, Гърция – за ден, носещ лош късмет, се смята и вторник. Легендите го свързват с римската митология, с превземането на Константинопол и други събития. Всеки месец, започващ с четвъртък, има вторник 13-ти. Ако в месец с 31 дни има вторник 13-и, това означава, че в следващия ще има петък 13-и.
Всички месеци, чийто първи ден се пада в неделя, имат петък 13-и. Той се среща най-малко веднъж годишно и най-много – три пъти.
Някои вярват, че петък 13-и им носи късмет. Във всеки случай, огледайте се за черни котки, които могат да ви пресекат пътя.
Източник: Обекти.бг
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари