Разкъсвания и шевове са сред основните страхове на жената
Бременна със съпруга си държат балони. Снимка: Getty
Всяка бременна се страхува от раждането и най-вече да не получи разкъсвания и шевове. Това, според статистиката, се случва доста често – при всяка 6-та родилка, но не е нещо, което трябва да плаши.
Вагинално разкъсване може да настъпи, докато бебето преминава през родовия канал. Когато главата му се появи, поради силното напрежение на тъканите, кожата на перинеума (между ануса и влагалището) може да не издържи и да се сцепи.
Най-често това се случва по време на първото раждане и обикновено се дължи на твърде бързо раждане или голям плод.
Също така причината може да бъде неправилно водене на раждането и седалищно предлежание на плода (когато бебето върви със седалището напред) и възпаление на влагалището.
„При първото раждане получих разкъсване на влагалището и малките срамни устни. Това се случи, защото не послушах акушер-гинеколога и напъвах прекомерно. При второто ми раждане вече знаех, че трябва да правя точно това, което лекарите ми казаха. В резултат: нямах никакви разкъсвания“, разказва майка на две деца.
Бременна държи цвете. Снимка: Getty
- При първа степен се получава малко разкъсване във влагалището. То засяга само горния слой - кожата. Дължината му е до 2 сантиметра. Най-често зараства от само себе си и не изисква шевове.
- При втора степен има разкъсване на влагалището и перинеума. Освен кожата се засягат и мускулите и достига над 2 сантиметра. Това разкъсване изисква шевове, но заздравява средно за 2-3 седмици.
- При третата степен разкъсването засяга кожата и мускулите не само на вагината, но и на ануса.
- При четвърта степен разкъсването преминава от влагалището към аналния сфинктер, чак до ануса.
Според статистиката до 15% от родилките получават разкъсвания, но няма място за паника. Обикновено те са в лека степен и до месец родилката се възстановява.
Епизиотомията (разрязване) по време на раждане също е доста често срещана ситуация. За разлика от разкъсването, епизиотомията е медицинска процедура, при която се прави разрез на част от вагината и мускулите на перинеума, за да се улесни излизането на бебето.
В Европа епизиотомията се използва все по-рядко, тъй като СЗО не я препоръчва.
Ако се налага разкъсването да се зашие, това се прави с местна упойка. Обикновено се използват самоабсорбиращи се конци и след като раната заздравее не се налагат допълнителни манипулации за премахване на конците.
Ето и най-важните препоръки как жената да се грижи за сее си
- Избягвайте вдигане на тежести и тежки упражнения. Също така се опитайте да не държите права дълго време детето на ръце.
- Опитайте се да не сядате, за да не натоварвате перинеума. В началото е добе родилката да лежи повече и да храни бебето си в легнало положение.
- Болката (усещане за парене или подуване на тъканите) обикновено продължава 7-10 дни. Ако тя е силна и не изчезва дълго време, трябва да се консултирате с лекар.
- За да облекчите подуването, можете да приложите хладни компреси. По препоръка на вашия лекар, можете да използвате болкоуспокояващи.
- След всяко ходене в тоалетната, трябва да вземете душ, за да избегнете замърсяване на перинеалната област. Не използвайте антисептици или ароматизирани душ гелове.
- Избягвайте запека. Внимателно проследете менюто и ако това не помогне, може да използвате супозитории за по-лесно изхождане. Не забравяйте да приемате много течности – до 2 литра вода на ден.
- Добре е бельото да е от естествен памук. Правете въздушни бани 2-3 пъти на ден.
- Преди да се занимавате с фитнес или сексуална активност, се консултирайте се с вашия лекар. Обикновено се препоръчва те да започнат два месеца след раждането. Ако по време на секс усещате сухота, използвайте лубрикант
По материали на Parents, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари