Какъв да изберем, за да е безвреден
Баща и син избират дезодорант от аптеката. Снимка: Getty
Миризмата на тялото се появява, когато бактериите по кожата започнат да разграждат потта. Но защо бебетата и децата се потят и не миришат, а тийнейджърите, които не поддържат хигиена - съмърдят? И то още от началото на пубертета?
Потта започва да мирише, особено в областта на подмишниците, на различна възраст: при едни - на 12-13 години, а при други на 8-10 години.
И тук възниква напълно логичен въпрос: възможно ли е тийнейджърът да използва дезодоранти с естествени състовки или трябва да се ограничи само със сапун и душ?
На тези въпроси отговаря педиатърът д-р Евгения Овчиникова.
Апокринните жлези, които се намират предимно в окосмените области, не са активни до пубертета. Този процес е свързан с хормонални промени, които настъпват в тялото по време на половото съзряване.
Когато жлезите се активират, те отделят пот, а бактериите, които се намират там я разлагат и се разнася характерната остра миризма.
Използването на антиперспиранти и дезодоранти може да помогне за ограничаване и премахването й. Но много родители се притесняват дали те трябва и могат ли да се използват от по-ранна възраст. .
Момче слага дезодорант със съвета на баща си. Снимка: Getty
Дезодорантите и антиперспирантите имат различен механизъм на действие.
Дезодорантите помагат за премахване или прикриване на неприятната миризма на пот, без да пречат на процеса на изпотяване. Те съдържат ароматни и антибактериални компоненти, които намаляват миризмата.
Антиперспирантите временно блокират каналите на потните жлези, което намалява количеството пот, което тялото произвежда. Те съдържат съставки като алуминиеви или цинкови соли, които потискат изпотяването.
Има много митове и неверни твърдения за опасностите от антиперспирантите.
Например, че антиперспирантите допренасят за рака на гърдата. Този популярен мит не е подкрепен с никакви научни доказателства.
Другия мит е, че антиперспирантите блокират изпотяването и премахват токсините.
Токсините в тялото се елиминират предимно чрез урината и изпражненията, а не чрез потта. Използването на антиперспиранти, които временно блокират потните жлези, не играе решаваща роля за отстраняване на токсините от тялото.
На фона на страховете сварзани с антиперспирантите, които съдържат цинк и алуминий, се появиха много дезодоранти на основата на еко/био соли.Те обикновено не съдържат алуминиеви соли, нито парабени и са подходящи за деца и подрастващи.
Ако на детето му помагат минералните антиперспиранти, които са с естествен състав, може спокойно да ги използва.
Също така не забравяйте, че миризмата на тялото може да се увеличи или да се промени от фактори като меню, стрес и хигиена.
Например, прекомерната консумация на сладкиши и фаст фуд може да увеличи работата на мастните жлези и съответно да доведе до неприятна миризма на потта.
Добрата хигиена и здравословното хранене могат да намалят миризмата.
Обяснете на тийнейджъра, че трябва да се къпе редовно и не трябва да забравя да мие старателно подмишниците си, особено след физическа активност.
Научете го, че дезодорантът трябва да се нанася само върху чиста и подсушена кожа.
Преди да използва дезодоранта, нека да го тества на малък участък от кожата. Добре е да се уверите, че детето няма алергична реакция към някоя от съставките.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари