Играта на фаворити може да не е особено приятна, но има решение на проблема
Какво да правите, ако детето предпочита мама или татко.
Снимка: Shutterstock
Макар че фаворизирането на един от родителите започва и достига своя връх в детството, то може да се проявява многократно - и също толкова често да се променя. Но има начини да го преодолеете, независимо от коя страна на разделението сте. Ето какво трябва да правите (и също така да не правите), когато вашият малчуган си играе на фаворити.
Не съдете детето преждевременно за избора му.
Снимка: Shutterstock
„Изборът между двама души кара малчуганите да се чувстват силни“, казват експертите. Но това, което ги кара да изберат единия вместо другия, често е загадка.
Някои деца се придържат към родителя, който е по-малко наоколо, докато други правят обратното. Предпочитанията им могат да се променят и в зависимост от емоционалното им състояние. Например ако детето ви се страхува, то вероятно ще предпочете бащината подкрепа, ако пък е наранено – майчината.
Уверете се, че похвалите са искрени, защото децата могат да разпознаят фалша от километър.
Помислете наистина какво е отличаващото в партньора ви. Можете да кажете например: „Мама/татко работи толкова усилено, за да бъде тук преди лягане всяка вечер“.
Мрънкането само задълбочава разделението, така че обработвайте чувствата на отхвърляне (и раздразнение, ако сте родител №1) самостоятелно.
И не забравяйте, че отблъскването е признак на сигурна привързаност. „Отиди си“ не е нещо, което едно дете казва, ако мисли и иска родителят наистина да си тръгне.
Специалистите са на мнение, че когато единият родител не позволява на другия да се справя със задачи като къпане, лягане или вечеря на детето, това може да задълбочи фаворизирането.
Затова позволете на партньора си да поеме някои задачи. Отначало това може да забави рутината ви, но ще помогне на детето да разбере, че татко е способен да прави някои неща като мама.
Предварително разпределете задачите между вас и таткото.
Снимка: Shutterstock
Детето ви може да поиска предпочитаният родител да прави всичко: хранене, къпане, лягане и т. н. Както вероятно се досещате, това е натоварващо. За да постигнете нещо по-близко до равенството, решете предварително как ще разпределяте задачите и дейностите и се придържайте към това въпреки протестите на детето си.
Когато се сблъскате със съпротива, може да помогне, ако предпочитаният родител избяга от ситуацията. Междувременно отхвърленият родител трябва да бъде съпричастен, но спокоен и ясен по отношение на поставената граница. Кажете нещо от рода на: „Знам че банята с татко е много приятна, но днес аз ще те изкъпя“.
Елена Николова по материали от Parents
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари