Ако в детството e пропуснат и не е открит, а се изяви по-късно
Пъзел, в който има една пробойна. Снимка: Getty
Въпреки че аутизмът е едно от често срещани заболявания на нервната система, той се диагностицира трудно.
Симптомите обикновено се появяват преди 3-годишна възраст, но могат да се появят и по-късно. Ето защо се диагностицира предимно при деца.
Това обаче не означава, че възрастните не могат да имат аутизъм, обасняват специалисти пред Psychology today.
Той си определя като бавно прогресиращо състояние, което засяга социалното развитие и взаимодействие, поведение, реч и комуникация, със или без интелектуално увреждане.
Най-често аутизмът се диагностицира погрешно или на по-късна възраст при момичета. Открива се понякога едва на 20 години. Учените обяснават това с така наречение феном на “маскиране”.
Маскирането е психологическо умение, което момичетата усвояват още в детството. Заради социалния натиск и високи очаквания, те успяват умело да прикрият някои личностни черти и поведение.
А и родителите засилват този ефект. Те се опитват да оправдаят или извинят и прикрият странностите и поведенческите проблеми, които забелязват у децата си в ранна детска възраст.
И едва в юношеска възраст възрастните осъзнават, че техният син или дъщеря е значително по-различен от своите връстници. Това се случва, защото в пубертета, тези които имат разстройство от аутистичния спектър, срещат трудности при възприемането на социалните сигнали. Това води до повишена тревожност, раздразнение и нервност.
Именно в тази възраст родителите и тийнейджърите за първи път научават за разстройството от аутистичния спектър.
Дете, което играе само. Снимка: Getty
Аутизмът има различни форми
Има много различни форми на аутизъм, някои от които се наричатат "атипичен аутизъм", което може да затрудни диагностицирането.
Въпреки това, има няколко признака и симптоми, които се появяват доста рано и насочват към разстройство на нервната система.
Обърнете внимание на детето си и как се държи с други деца, с близки роднини и дори с непознати.
Децата с аутизъм не се склонни да си играят с върстници и да общуват с тях. Те често показват, че не искат и не им е приятно да общуват.
Когато говорите с него, не поддържа контакт с очи. Този признак е често срещан и лесно се забелязва.
Децата с аутизъм не се интересуват особено от игри, с които се забавляват другите им връстници. Рядко се вкючват в отборни игри. По-вероятно е да изберат самостоятелни занимания, които включват организиране и класифициране на обекти или се съсредоточават върху определена дейност.
Родителите могат лесно да пропуснат този признак. Желанието му да слага и прибира играчки, както и дългото и продължително занимаване с определено дейност също могат да са признак на обсесивно-компулсивно разстройство. Но ако тази особеност се прояви в много ранна възраст, заедно с други симптоми, може да е сигнал за разстройство от аутистичния спектър.
Децата с аутизъм са склонни към сензорно претоварване, което се счита за вид свръхчувствителност към стимули. Ето защо някои от тях изпитват силна неприязън към дрехи, изработени от груби тъкани, или отказват да ядат определени храни заради техния вкус или текстура.
Много често определени звуци или честоти предизвикват отрицателни реакции. Така че, ако детето има сензорна дисфункция - дразни се от силна музика, силен говор, определени звуци или обратното, не реагира на звуци, тогава в комбинация с други симптоми, това може да е признак на заболяване.
Родителите най-често забелязват ограничено или повтарящо се поведение на детето по време на игра. Може да забележат и тикове.
Някои поведения могат да бъдат ограничени, например ако детето ви седи неподвижно като статуя, докато други деца на тази възраст са активни и неспокойни.
Забавените езикови умения са признак, който може да се прояви в много форми. Вашето дете може да откаже да говори до много късна възраст, но след това ще започне да говори с цели изречения. Докато е малко, то може въобще да не бърбори. Поради недостатъчно социално взаимодействие, то може да не реагира на собственото си име.
Аутизмът обаче лесно може да бъде пропуснат, ако детето вече говори нормално.
Аутизмът е състояние, което е важно да се диагностицира рано, така че детето да получи подходящи грижи и да бъде разбрано правилно.
Децата от аутистичния спектър могат да израснат и да водят напълно нормален живот, ако техните първични грижи са адаптирани, за да отговарят на техните нужди.
Също така е важно да се отбележи, че аутизмът не означава непременно умствено или интелектуално забавяне.
Всъщност само 30-40% от децата, диагностицирани с аутизъм, страдат от умствена изостаналост и не е известно колко от този процент са просто грешки при тестване на IQ поради неспособността на такива деца да общуват ефективно.
Освен това е доказано, че много деца с аутизъм могат да бъдат особено способни и надарени (Стенли Кубрик, Анди Уорхол, Бил Гейтс), но просто им е трудно да формулират какво се случва в главите им.
Мона Василева
Спортът е важен не само за физическото развитие на децата, а и за интелектуалното.
Снимка: Shutterstock
Не само краставичките, но и маринатата, в която са били, е полезна за здравето.
Снимка: Shutterstock
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари