Известният психолог смята, че тайната на родителството е по-често да прегръщате детето си
Деца играят на площадката. Снимка: Getty
„Най-доброто, което можем да направим за развитието на нашите деца в крехка възраст, е да не ги спираме да играят. Понякога се включвайте в игритем, понякога превръщайте домакинската работа или разходките в игра, понякога просто го оставете на мира, ако му е интересно.
Не се опитвайте да „завимавате“ детето - оставете го да скучае, да мечтае, да гледа спокойно мравка или да хвърля камъчета в езерце.
Това не е загуба на време и нищоправене - това е тайнството на развитието.
(„Тайната подкрепа. Привързаността в живота на детето“)
„Прегръдката е универсален човешки начин за решаване на трудни проблеми.“
„Детето просто няма къде да научи истината за света и за себе си, освен от възрастните. Ако това са „техните“ възрастни, то всичко, което казват, е безусловната истина на последна инстанция. Ако татко казва, че е непохватно, че „ двете му ръце са леви“, значи това е така.
Ако майка му казва, че „винаги има проблеми с него" - тогава тя знае по-добре, тя е майка.
Струва ли си да се опитва да направи нещо, ако и „несръчно“?
Какъв е смисълът да мисли и да внимава, ако вечно създава проблеми? Просто то е такова.“
(„Ако ви е трудно с детето“)
Майка успокоява сина си. Снимка: Getty
„Емпатията и рефлексията са важни компоненти на емоционалната и социална интелигентност и те определят качеството на живот на човека много повече от успехите в училище. Така че най-добрата инвестиция в бъдещето на детето не са тридесет и три групи за развитие и спортни школи, а просто голямо количество разнообразно и оживено общуване с всички членове на семейството, в която самите възрастни показват емоционална зрялост и внимание към своите чувствата и чувствата на тези около тях."
(„Тайната подкрепа. Привързаността в живота на детето“)
„Целта на образованието е свободата. Свобода в смисъл на „Аз избирам какъв да бъда и какво да правя. И най-важното, имам възможност да избирам“. Това е всико за възможностите, които предоставят родителите. Защото няма смисъл от свободата без възможности.“
„Искате ли детето ви да се справя с живота? Това означава, че през цялото детство трябва да го утешавате, прегръщат, да примате чувствата му.
Не казвайте "Не плачи!". Не се опитвайте веднага да го разсейвате и забавлявате.
Помогнете му да преживее стреса, да остане жив и да се измъкне от него, а не да преглътне неприятните чувства и да ги складира в себе си.
Оставете го да се разстройва, да плаче, да се страхува, да протестира - и с ваша помощ да се научи да приема несъвършенствата на света, да премине от разочарование и протест към утеха и помирение с реалността. („Голяма книга за вас и вашето дете“)
Майка люлее сина си на люлка. Снимка: Getty
„Защото благополучието на едно дете не зависи от условията, в които живее, а от отношенията, в които се намира.“
„Искате ли детето да знае как да поиска прошка? Запитайте се, покажете пример как да избегне кавгата и да признае грешките.
Ако всичко е наред с привързаността, то ще ви подражава и ще го направи, без нужда от наставления и морализаторстване. ”
(„Тайната подкрепа. Привързаността в живота на детето“)
Людмила Петрановска е един от най-известните психолози в Русия. Занимава се със семейни проблеми и отглеждане на деца, а също така с психологически проблеми на осиновяването и на сираците. През 2012 г. създава Институт за семейно развитие, който обучава бъдещи осиновители, както и социални работници. Автор е на много книги и ръководства за възпитание.
За бебето в утробата е полезно, когато не само мама, а и цялото семейство си говорят с него.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари