Как да организирате процедурите, без риск за здравето (част 3 )
Майка прави масаж на бебето си. Снимка: Getty
В няколко последователни материала разказахме как да обличаме бебето през зимата, спряхме се на по-особените грижи, които иска кожата, когато температурите навън са ниски, а сега ще говорим за закаляването.
Студеното време не е пречка пред процедурите за закаляване.
Майка прави въздушни бани на детето. Снимка: Getty
Разходките на чист въздух приучават терморегулаторните системи на бебето да работят хармонично, укрепват имунната система и стимулират работата на горните дихателни пътища.
Можете да правите въздушни бани в стаята и през зимата още от първия месец след раждането на бебето.
Отначало по 2-3 минути 2-3 пъти на ден, след 5 дни времето се увеличава с 1-3 минути и докато навърши 6 месеца, ще достигнете 15-20 минути.
Можете просто да намалявате температурата в стаята с по 1°C всяка седмица: започнете от 24–25°C и я намалете постепенно до 18°C.
След 1-2 седмици започнете с водните процедури.
Веднъж на ден, за 1-2 минути, изтривайте бебето до леко зачервяване с мек тензух, напоен с вода и изцеден. Започнете обтриването от пръстите на краката до рамената, гърдите, корема и гърба.
За 3-4-годишните температурата на водата трабва да е 32°C, за 5-6 годишните - 30°C, на 6-7 години - 28°C.
На всеки 3-4 дни понижавайте градусите с един, като през зимата може да ги свалите максимум с 5°C. След процедурата облечете детето топло.
След това по време на къпенето на всеки 3 дни намалявайте температурата на водата с 0,5 градуса. Така от 37°C може да я свалите до 24–26°C.
Татко и мама къпят бебето. Снимка: Getty
От 9-10 месеца можете да поливате детето с по-хладка вода за не повече от минута и половина. Температурата на водата трябва да е 37°C, на 1-3 години – 34°C, след 3 години – 33°C.
Намалявайте я с 1 градус на седмица, докато през зимата стигнете до 28°C . След банята, разтрийте бебето с кърпа до порозовяване.
След година и половина детето може да взема душ сутрин за 30-90 секунди при температура на водата 34 ° C.
- започнете процедурите по закалявене само когато детето е здраво;
- процедурите не могат да бъдат прекъсвани. След боледуване започнете всичко отначало, но по-бързо може да намалявате градусите;
- следвайте принципа на постепенност.
Зимата не е причина да прехранвате бебето си. Съвременните деца не прекарват много часове на студено и се обличат достатъчно топло. Следователно сега няма фундаментални разлики между зимната и лятната диета.
За деца над една година делът на мазнините и въглехидратите в дневното им меню не е нужно да се увеличава.
Месото трябва да е поне 3 пъти седмично в менюто, мазната риба (сьомга, ципура) трябва да присъства на масата 2-3 пъти седмично. Рибата се сервира варена или печена.
Сред многото млечни продукти през зимата трябва да дадете предпочитание на киселото мляка. То имат защитни свойства. Напитките и киселото мляко трябва да съдържат пробиотици: живи бифидобактерии или лактобацили предотвратяват разпространението на патогени.
Салатите от пресни зеленчуци, пресни плодове и подправки трябва, ако е възможно, да бъдат включени в менюто толкова често, колкото през лятото.
През зимата можете да използвате консервирани плодове и зеленчуци от бурканче, обогатени с витамини.. Важно е салатите да се подправят с нерафинирано растително масло, богато на омега-6 мастни киселини.
По материали на Parents, Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари