Какви проблеми се крият зад нездравословната лакомия за сладко
Момичета гледат лакомо бонбоните. Снимка: Getty
„Щом детето се нахрани, отново влиза до кръста в хладилника“, „Готово е да яде килограми бонбони“, „Не може без сладкиши“ - тази ситуация е позната на повечето родители, но не е без последствоя.
Какви проблеми се крият зад нездравословната лакомия за сладко, разказва детският и семеен психолог Катерина Демина.
„Нездравословната“ (според родителите) храна и любовта към сладкото са напълно естествени за детето. То се нуждае от повече въглехидрати и захар, отколкото възрастните, защото мозъкът расте активно и има нужда от глюкоза. Така че е нормално малчуганът да похапва сладкиши. Ако е възможно е по-разумно да избягва рафинираната захар – бонбони, шоколад, бисквити, кока- кола.
Нуждата на тялото от калории нараства рязко още на 10-11-годишна възраст, а до юношеството се увеличава с почти една трета.
Малките деца, които в началното училище са яли често, но по малко, в пети клас изведнъж започват да помитат всичко от масата. И може да се опитат да компенсират липсата на калории със сладкиши, шоколад или бонбони.
Не всички родители успяват бързо да се адаптират към тази ситуация. Момчетата имат по-голям късмет: те по-често се хранят добре и са готови да увеличат порциите си.
За момичетата е по-трудно: реакцията на тяхната „лакомия“ често е резултат на родителска критика. Но преди пубертета повишеният апетит и бързото наддаване на тегло са толкова естествени за момичетата, колкото и за момчетата.
Децата трябва да наддават на тегло преди скока на растеж, който се случва на възраст между 11 и 13 години.
Закръглено момиче на 11-12 години е норма.
Момичета хапват сладкиши. Снимка: Getty
След година или две детето рязко ще израсне на височина, хормоните ще се стабилизират и излишните килограми ще изчезнат.
Дотогава е по-добре родителите да избягват всякакви коментари относно теглото и фигурата на дъщерята, ако не искат тя да има психологически проблеми, включително анорексия нервоза или булимия (подобни разстройства не са рядкост при тийнейджърките).
Децата обикновено опитват да „изядат“ неприятностите. Този модел на поведение се внушава от самите родители почти от ранна детска възраст: „Скъпи, плачеш ли? Вземи си малко бонбони,ще се успокоиш. Хапни нещо вкусно."
Така, без да открие причината за проблема и без да се опитва да го реши по други начини, детето веднага посяга към храната.
Вместо да се научи да разбира какво наистина се случва с него, то яде. И не прави разлика кога наистина е гладно и кога му е скучно, тревожно или гневно. Етапът на осъзнаване на потребностите се пропуска, децата свикват постоянно да дъвчат, а „вкусното“ се превръща в решение във всяка ситуация.
Хлапетата виждат как това работи всеки ден в семейството: мама се ободрява с торта, а умореният татко се отпуска с бутилка бира. И на него не му се предлагат други начини да овладее емоциите си.
Има само един начин да промените обичайния модел: като научите детето как да се справя със себе си, със своите чувства и нужди. Така че, преди да дадете утешителен бонбон, трябва поне да разберете какво го притеснява и да се опитате да коригирате ситуацията заедно. Най-вероятно както причината за проблема, така и неговото решение няма да бъдат свързани с храната.
Лошите хранителни навици всъщност не са толкова лоши. Много по-сериозно е, ако храната се превърне в опит детето да преодолее нервното напрежение, преумората или депресията, която е често срещана сред подрастващите.
Момиче яде през нощта. Снимка: Getty
Храната е начин за набавяне на енергия. Когато силата е на изчерпване, децата (и възрастните също) се опитват да компенсират липсата като несъзнателно нагъват сладкиши - източник на "бързи" калории. Те предизвикват рязък скок на кръвната захар, но скоро състоянието се влошава още повече.
Ако се нарушат биохимичните процеси в мозъка, както се случва при депресия, енергията от храната може изобщо да не достигне целта си. Възниква порочен кръг: загуба на сила – вредна храна - отново загуба на сила.
Преуморените деца днес не почиват достатъчно. Не е изненадващо, че в период на активен растеж и хормонални промени те нямат достатъчно сила за всичко.
До 7-ми клас натоварванията, с които детето е успявало доскоро да се справи без затруднения, стават непоносими. Тялото влиза в енергоспестяващ режим, тийнейджърът ляга на дивана и не иска да прави нищо.
Ако родителите успеят да го успокоят,ако спрат да го натискат за високи оценки детето ще порасне и ще стане от дивана, без да застраши физическото и емоционалното си здраве. Връзката му с храната също може да се нормализира сама. Ако натоварването продължи, е възможно тийнейджърът да се пренапрегне и да рухне.
- Коригирайте храненето. Менюто на децата от началното училище и тийнейджърите трябва да бъде различна. Децата под 10-11 години се нуждаят от по-лесно смилаеми въглехидрати, а тийнейджърите се нуждаят от животински протеини, зеленчуци и „бавни“ въглехидрати, които ще предотвратят скокове на глюкозата.
- Не носете сладкиши в къщата. - Ако постоянното похапване на сладкиши и бисквити вече се е превърнало в навик за детето, единственият изход е изобщо да не купувате такива храни.
В същото време другите членове на семейството ще свикнат с правилното хранене. За спонтанни набези в кухнята е по-добре да държите на масата нарязани ябълки, банани, моркови и краставици.
- Предлатайте вода. Някои деца пият много малко вода, защото родителите смятат , че е по-здраводловно да пият компоти, газирани напитки и чай. Детето определено се нуждае от чиста вода.
- Говорете с детето. Този универсален съвет ще бъде полезен във всяка ситуация - и по време на посещения в кухнята.
Напълно възможно е детето просто да скучае и с радост да замени закуската с прегръдки и задушевен разговор. Освен това душата се нуждае от храна не по-малко от тялото.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари