Есента е не само динамичен сезон, но е свързан с повече стрес и изпитания за имунната система
Деца, които се забавляват.
С настъпването на есента всеки родител иска да предпази детето си от чести боледувания. А новият сезон е не само динамичен и свързан с повече задължения и стрес, а ни носи и типичните вирусни атаки…
Естествено е да се притеснявате, че в детската градина или в училище вашият малчуган ще е изложен на контакти с големи групи други деца.
В някои случаи това води до чести боледувания, а това изтощава както детето, така и цялото семейство. Добрата новина е, че с някои промени в ежедневните навици можем да имаме щастливи и здрави деца през цялата учебна година!
За да имате здрави деца, уверете се, че спят достатъчно всяка нощ.
Научно доказано е, че добрият сън има пряка връзка с работата на имунната система. Това важи с еднаква сила и за възрастните, и за децата. Ако те не спят достатъчно, през деня са по-стресирани, разсеяни, раздразнителни.
Липсата на достатъчно сън може да стане дори причина за депресия при детето или младия човек.
Дете, което спи спокойно.
И още един риск за здравето - децата, които често не се наспиват, изпитват по-силен глад за вредни, висококалорични храни. Това може да доведе до наднормено тегло, а впоследствие и до диабет.
• През първата една година на бебето: 12-16 часа;
• За децата на възраст 1-2 години: 11-14 часа;
• За децата на възраст 3-5 години: 10-13 часа;
• За децата на възраст 6-12 години: 9-12 часа;
• Тийнеджърите се нуждаят от 8 до 10 часа сън на нощ.
Разбира се, всяко дете е различно. И в рамките на всеки посочен диапазон може да варира. Различно е и когато детето е подложено на по-голямо натоварване или когато се възстановява след боледуване - тогава може да му е от полза да си поспива малко повече от обичайното.
Често от повече сън имат нужда и тийнейджърите, които в тази възраст са много емоционални, лесно възбудими и силно податливи на стрес.
Най-важното е да сте наясно колко важен е сънят за детето ви и да създадете у дома подходящи навици и вечерна рутина. В никакъв случай не оставяйте детето да заспива на включен телевизор или да задрямва с телефон в ръка, докато си чати или гледа клипчета. Поне един час преди лягане изключвайте всички екрани. Вечеряйте преди 8 вечерта и не позволявайте на хлапетата да похапват сладко след това.
Постарайте се вечерните часове у дома да са максимално спокойни, за да улесните заспиването навреме.
За да растат здрави, децата се нуждаят от физическа активност. Ежедневното движение е нужно за нормалното развитие на мускулите и на опорно-двигателния апарат. Разбира се, активните игри и заниманията със спорт са важна част и от поддържането на здравословно тегло.
Това, за което по-рядко се замисляме, е колко важен е спортът и за правилното функциониране на детската имунна система.
Помага ли всъщност спортът за по-рядко боледуване при децата?
Естествено. Една от причините е, че по време на интензивна физическа активност тялото се загрява, а повишената телесна температура предпазва от размножаването на патогени като вируси и бактерии.
Спортът помага за изхвърлянето на токсините от белите дробове и дихателните пътища, като по този начин също помага да ограничим риска от развитието на инфекции. Също по време на движение кръвта циркулира по-активно в цялото тяло, а с нея и белите кръвни телца, които са едни от пазителите на доброто здраве.
Ето защо е важно в семейството ви спортът, игрите и разходките на открито да бъдат на почит. Не забравяйте да давате личен пример на децата си, като самите вие се движите достатъчно. Организирайте забавни излети през уикендите, а вкъщи правете лека гимнастика - дори и в по-забързаните дни можем да отделим 15 минути за това! Тези здравословни навици ще се предадат и на децата ви.
… Да, децата също имат нужда да се освободят от стреса
Силният стрес разрушава здравето на децата и е проблем, който изисква вниманието ни.
Научно доказано е, че децата от семейства, в които има завишени нива на стрес, имат по-високи нива на хормона кортизол и са в повишен риск от нарушено функциониране на имунната система.
Кога може да се каже, че едно семейство е изложено на прекомерен стрес? Когато родителите са ежедневно под голямо напрежение, когато се изправим пред загуба, когато някой от възрастните внезапно остане без работа, при сериозно заболяване и други. Всяка една голяма промяна също е в известна степен стрес и за родителите, и за децата. Преместването в друго жилище или в друг град, както и смяната на училището също обикновено са периоди, в които семейството е стресирано.
Повече от ясно е, че няма как да предпазим едно дете напълно от стресови ситуации. Важно е обаче да обръщаме внимание на неговите реакции и да оказваме достатъчна подкрепа. Когато възникнат трудности и младият човек е под напрежение, родителите трябва да бъдат насреща и да са отворени за спокоен разговор и за открито споделяне. Да предлагат на детето съвети и различни стратегии за справяне, както и просто да изслушат и валидират преживяванията му.
“Мисля, че разбирам какво чувстваш. Нормално е това да те притеснява, но има какво да се направи, а и нещата няма да останат завинаги така” - думи като тези могат да направят чудеса и да успокоят детето в достатъчна степен.
А говорейки по-рано в тази статия и за спорт, трябва да отбележим, че той помага изключително много в преодоляването на стреса. Важи за нас, възрастните, а с абсолютно същата сила и за децата. Това е още една причина да не пропускате ден, в който да излезете да поиграете заедно навън!
Сезонни плодове и зеленчуци, кисело мляко, кефир, ядки, яйца, чисто месо - това са някои от храните, които е важно редовно да имате на масата, за да бъдат децата здрави през цялата учебна година.
Поддържайте разнообразие в менюто на детето, за да му осигурите достатъчно от всички важни витамини и микроелементи. И включвайте в почти всяко хранете свежи и необработени продукти. Вместо да изцеждате портокалите на сок, например, давайте цели парченца. А от зеленчуците направете и салата, вместо само супа.
Случва се усилията ни да сервираме достатъчно здравословна храна да не са достатъчни и детският имунитет да се нуждае от подсилване. Често бързаме, залагаме на аламинути или в натоварените дни даваме сутрин вафла или кроасан. Или пък просто в училище детето има натоварен период, умората надделява, а настинките зачестяват.
В тези моменти включете Stamatin Kids в подкрепата за детската имунна система.
Stamatin Kids е вкусен сироп за деца над 1-годишна възраст, който стимулира клетките на имунната система и в същото време осигурява по-ефективна защита на лигавиците срещу вируси и бактерии.
В състава на Stamatin Kids е включен бета глюкан от гъба Кладница, който стимулира активността на имунните клетки при стресови състояния, активирайки вродения и придобития имунитет и въздействайки локално върху лигавиците, като укрепва защитата срещу инфекции. Другата активна съставка - екстракт от билката Ракитник, е отличима с това, че има много високо съдържание на витамин С, омега 3,6,7 и 9 мастни киселини. Тя действа антиоксидантно, осигурява комплексна клетъчна защита и съдейства за повишаване на енергията и устойчивостта.
Stamatin Kids ще помогне на вашия малчуган да се възстанови в случай на боледуване, а през останалото време ще помогне за цялостното подсилване на детския организъм и за една по-добра профилактика.
*Stamatin Kids има клинично проучване, проведено в Словакия, при 153 деца с чести респираторни инфекции, което показва отлични резултати при 89% от децата, приемали сиропа за период от 3 месеца.
Някои хранителни продукти могат да помогнат за преодоляване на зимната депресия и липсата на концентрация.
Снимка: Shutterstock
Студените ръце на новороденото могат да притеснят някои родители, но е нормално състояние.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари