Кои са те и полезни или вредни са – отговаря психологът
За децата е полезно да имат свои супер герои.
Снимка: Shutterstock
Притеснява ви фактът, че детето си има идол? Действително вредно ли е това за детската психика и трябва ли да се намесват родителите – разказва психологът Лариса Суркова.
През първите години от живота на детето безусловни авторитети за него се явяват родителите. Но с времето в групата на високоуважаваните хора попадат и други личности: измислени персонажи, звезди от поп-културата и дори блогъри.
Какво толкова има в това момче, облечено в червено-синьо трико? С какво те привлича това момиче, което пее толкова лошо пред камерата? И, в името на всичко свято, що за зверове от неопределена порода са тези, които бягат по екрана и защо детето толкова усърдно се опитва да им подражава?
Всичко щеше да бъде много по-просто и разбираемо, ако и синовете, както и техните бащи, мечтаят да станат космонавти, а момичетата – като майките – да бленуват за живота на принцеса! Но времената се променят, и детските идоли се менят с тях.
Всяко хлапе си има свой герой и в повечето случаи той е или измислен персонаж, или реален човек от попкултурата. Преклонението пред идоли е неотменим етап от развитието на личността и важна част от порастването. Именно идолите помагат на децата да разграничават добро и зло, като стават част от ролеви модел, който от своя страна е още един начин да опознаят света.
Да бъдат на една вълна със съучениците си, децата от групата по рисуване и даже с братята и сестрите си. За тях идолите стават тема на разговор и повод да приемат или не новия в компанията. А за родителите е добър индикатор за това какви настроения царят в микрообществото на техните синове и дъщери. И затова е важно да имате представа от персонажите, с които се идентифицират вашите деца.
Какъвто и да е главния герой, за вашето дете е важно да бъде източник на добри и нетоксични идеи. Проучете го и се постарайте да разберете на какво той учи детето, какви идеали и ценности го водят, против кого се бори. Но дори отговорите да ви се сторят не толкова лицеприятни, не се хвърляйте веднага да обяснявате на детето, че еди си кой е по-добър. Така или иначе нищо няма да излезе от този разговор.
Обсъдете с детето неговия кумир и се постарайте да изясните и да разберете какво му е толкова привлекателното. И ако привлекателни са отрицателни аспекти, то това е повод да преосмислите методите си на възпитание, а не да се карате за „неправилния“ пример за подражание.
Един от главните генератори на идоли за децата са киното, сериалите и анимациите, където е пълно със супергерои, тийнове бунтари и млади вълшебници, които се борят в името на доброто. На децата им харесва да се отъждествяват с обикновени момчета и момичета, които правят необикновени неща.
Така в героя от сериала „Бен 10“ на Cartoon Network няма нищо кой знае какво на пръв поглед, но в същото време през лятната ваканция той се чуди как да спаси света. У Бен, както и у много супергерои, има свои „детски“ проблеми и грижи – това е „човешката“ страна на неговото его, благодарение на която децата лесно се сравняват с него.
И това помага на децата да повярват в себе си и в своите сили, мотивира ги да бъдат по-добри. С други думи, супергероите казват на децата това, което мускетарите и рицарите казваха на родителите им.
Но на персонажите от киното и анимациите се появиха нови конкуренти, които стремително печелят авторитет – блогърите (и влогърите). Това са деца и тийнейджъри, които споделят с милионите си последователи своя живот, мнението си за филми, учат да правите неща с ръцете си, разказват как да победите в дадена видеоигра и т.н.
Добре е родителите да поговорят с детето за любимите му блогъри, да го питат кой кой е. А след това да си направят и собствено разследване. Нерядко съдържанието на подобни блогове е вдъхновяващо и интересно, провеждат се конкурси за фотографии или изобретения, разказва се за прочетени книги и се дават отговори на сложните детски въпроси.
За децата е много важно родителите да приемат техните кумири. Няма нужда да си давате вид, че самите вие им импонирате и да гледате с детето всеки влог или нова серия. Дори може да ги критикувате, но аргументите трябва да бъдат конструктивни: каква именно постъпка на супергероя смятате за неправилна и защо? Как бихте го посъветвали да постъпи? Така ще помогнете на детето да започне да развива критичното си мислене и да престане да смята своя герой за прав при всички положения.
По материали от Rambler
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари