С какво да заменим клишетата, които използваме (част II)
Снимка: Guliver / iStock
В първата част на материала изброихме някои фрази, които често използваме, но не носят носят никаква полза, като: „Той/тя ще израсне това“ , „Защото аз казвам така“, „Хапни още една лъжичка“, „Нека бъдем приятели“ . Обяснихме и защо всяка от тях с нищо не допринася за подобряване на поведението на детето и нашите отношения с него.
Сега предлагаме няколко идеи с какво да заменим клишетата, които често използваме.
Четете на детето
Вероятно и това ви звучи като клише, но е добре да започнем да четем на детето още от най-ранна възраст. Това е особено полезно. От книжките то учи нови думи. Когато слуша, речта му се развива, запасът от думи – расте, а въображението му се развива. И ще се влюби в четенето за цял живот.
Ограничете времето пред екраните
В 2019 година всяка майка вероятно по 100 пъти чува този съвет. Колкото и да е банално, не оставяйте детето по цял ден да виси пред телевизора, да гледа таблет или телефон. Това е важно, защото се отнася до здравето му.
Спазвайте дневния режим
Още една препоръка от времето на вашата баба. Но съвременните проучвания доказват, че хората, в това число и възрастните, се чувстват много по-добре, ако всеки ден спазват определен режим.
За възрастният човек това е доста скучно и монотонно, но децата обожават да правят едно и също в определен час на деня.
Оказва се , че това е от полза както за настроението, така и за физическото им здраве.
Режимът улеснява и майката. Когато животът се движи по план, винаги остава повече свободно време.
Винаги обяснявайте всичко на детето
Подобен съвет може да изглежда очевиден, но за децата е особено важно да чуят обясненията ви за всичко, което се случва около тях. Защо едно събитие следва друго, защо е нужно да се направи това или онова.
Ако намерите духовит начин да обясните на хлапето защо днес няма как да отиде на гости на приятеля си, но това ще стане в друг ден, вероятно ще му спестите разочарование.
Разговаряйте на сериозни теми
Говорете си с детето като с възрастен. Разговаряйте и обсъждайте сериозни теми. Слушайте го и го питайте за мнението му. Това му показва, че го цените, че уважавате начина му на мислене и позицията му.
Това ще затвърди самочувствието и ще помогне за интелектуалното му израстване.
Източник, адаптация Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари