Забраната за шоколад и цитруси са сред най-популярните
Една от най-честите болести в детска възраст е алергията и непоносимостта към някои храни. Като се започне от млякото – първата храна на детето. Наред е истинските алергени обаче по инерция в тази група слагаме и храни, които не са алергизиращи.
Най-честите митове развенчава имунологът д-р Олга Жоголева в книгата си „Алергията и как да живеем с нея. Наръчник за цялото семейство”.
Това е един доста стар мит, който се радва на популярност и до днес. Според този мит червените плодове, плодове, зеленчуци, риба (но по някаква причина не и месо), както и десертите, по-често причинят алергии, отколкото белите или зелените.
Как стоят нещата наистина?
Дали един продукт съдържа алергени, се определя не от цвета, а от протеиновия му състав.
Най-честите алергени са мляко, яйца, пшеница, риба, ядки, соя, морски дарове и фъстъци.
Възможността рибата да предизвиква алергии също не зависи от цвета ѝ - алергия към костур се развива толкова често, колкото и към сьомгата.
Дете яде диня. Снимка: Getty
Този мит вероятно е свързан с факта, че ярко оцветените горски плодове могат да освободят хистамин и, ако се консумират в излишък, могат да причинят алергичен обрив.
В същото време, за разлика от хранителните алергии, такива реакции се развиват без прякото участие на имунната система и са зависими от дозата. Просто яжте по-малко.
В същата група заедно с цитрусите и шоколада, попадат овкусители и консерванти, които обикновено обострят атопичния дерматит.
Как стоят нещата наистина?
Всички изброени храни рядко предизвикват алергии с изключение на млечния шоколад, който може да причини симптоми, заради алергия към млякото.
Млякото от своя страна е един от най-честите хранителни алергени, особено за децата. Всички останали освобождават хистамин, като червените горски плодове и плодове. Обяснихме го в предишния мит.
Често, когато се появи атопичен дерматит, независимо от неговия ход и тежест, той се счита за проява на хранителна алергия. И за лечението му се предписва строга диета.
Как стоят нещата наистина?
Атопичният дерматит е генетично заболяване, което засяга кожата. Нейните защитни свойства са нарушени, което води до характерен имунен отговор: склонност към атопия. Затова хората с атопичен дерматит могат да развият алергии. Въпреки това, алергията не е причина за атопичния дерматит, а по-скоро може да бъде нейно следствие или паралелно съществуващо състояние.
Важно е да знаене, че само 30% от децата и много малък брой възрастни с атопичен дерматит имат алергии.
Жена опитва супата на вкус. Снимка: Getty
Жената, която кърми трябва да спазва диета, за да предпази детето от поява на алергии.
За какво говорим? Широко разпространено е мнението, че от менюто на кърмещата жена трябва да се изключат алергизиращи храни. По този, докато организмът на новороденото „стане по-силен“, ще се забави „запознаването“ му с тези продукти.
Според този мит твърде ранното излагане на обичайните алергени може да увеличи риска от развитие на алергия към тях. А те са много: мляко, яйца, ядки, риба, морски дарове, мед, шоколад, соя, червени и оранжеви плодове и зеленчуци.
Как стоят нещата наистина?
Ограничаването на обичайните алергени наистина се практикува в много страни като превенция на развитието на алергии при деца с атопичен дерматит или такива от алергични семейства.
Въпреки това, анализът на честотата на алергичните заболявания при деца, чиито майки са били на диета, не показва разлики в сравнение с деца, чиито майки са консумирали всички групи храни.
Допълнителни наблюдения показват, че може би природата е заложила биологичен замисъл: когато молекули от тези храни проникнат в кърмата, имунната система на бебето се „запознава“ с тях и това може да предотврати развитието на алергия към тях.
Някои изследвания показват, че късното излагане на обикновени алергени може да увеличи риска от развитие на алергични заболявания.
Ето защо днес кърмещата майка не се препоръчва да се придържа към специални диети. Менюто ѝ трябва да е разнообразно, балансирано и да включва всички групи храни.
Мона Василева
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock