Защо падат в произволен ред, какво не трябва да се прави, когато в устата има дупка (част 1)
Дете на преглед при стоматолог. Снимка: Getty
Родителите силно се притесняват, когато първото зъбче дълго време не се появи. А след това и когато се появи.
Притесняват се, ако млечните зъби пробиват бавно или обратно – ако се явят преждевременно.
В две последователни публикации събрахме най-важните въпроси относно времето за смяна на млечните зъби с постоянни, както и възможните отклонения от нормата.
На въпросите отговаря детски стоматолог с дългогодишен опит.
Зъбче, което се клати. Снимка: Getty
Трябва ли по някакъв начин да се опитваме да спрем кървенето?
Нищо специално не трябва да се прави.
След като зъбът падне, в гнездото се образува кръвен съсирек за около 5 минути. Той стимулира бързото зарастване на раничката. Не е необходимо да се третира с мехлеми или отвари.
Важно е обаче детето да не изплаква устата си с нищо, в противен случай съсирекът може да бъде отстранен - и тогава кървенето ще продължи по-дълго.
Точно за да се образува този съсирек, след като зъбът се извади, лекарят, прилага върху раната стерилен тампон. Марлята трябва да се държи в устата, докато кървенето спре.
Някои деца, след като им падне зъб, непрекъснато „проверяват“ дупката с език. В това няма нищо лошо. Но се уверете, че не пъха разни предмети (например молив) в устата си.
След като зъбчето падне, е по-добре детето да не яде нищо в продължение на един час. Можете да му дадете напитка, но не гореща.
Добре е няколко дни да не дъвче и да не отхапва храна от тази страната, която е „загубила“ зъба.
Останалите зъби трябва да се мият както обикновено сутрин и вечер с паста за зъби и четка.
Млечният зъб се е разклатил и по „рецептата на баба“ искаме да го завържем с конец и да го извадим. Разумно ли е?
Млечният зъб започва да се клати поради факта, че корените му се резорбират. Това е естествен процес и в повечето случаи може да се приложи бабината рецепта.
Разбира се, при условие, че самото дете не се страхува да се раздели със зъба по подобен начин.
Освен това не всички зъби са толкова подвижни, че да могат да бъдат отстранени с обикновен конец. В някои случаи може да са необходими допълнителни усилия.
Ако млечният зъб се клати и няма болка, детето може да си го махне само и без конец. Основното е, по време на "процедурата" ръцете му да са чисти.
Ако не успее и разклатеният зъб не е паднал в продължение на две седмици и пречи, по-добре е да се консултирате с лекар, който ще го извади.
Понякога дори не се налага анестезия или е достатъчно венецът да се намаже с анестетичен гел или спрей. И отстраняването му е напълно безболезнено.
Стоматолог преглежда зъбите. Снимка: Getty
Нещо не е наред с детето, щом като млечните зъби не се сменят по точния ред?
Времето за смяна на млечните зъби, посочено в различни таблици, е условно и силно осреднено. Отклоненията в една или друга посока са много чести. Това не е патология, нито признак на заболяване.
Това, което оказва влияние на появата на млечните зъби и смяната им с постоянни, е наследствеността. Но тя няма никаква връзка с каквито и да е заболявания.
Може да се ориентирате кога ще се случи това, ако направите ортопантомограма. Това е панорамна снимка на всички зъби на двете челюсти едновременно. Тя е допълнителен метод за изследване. След като тя се направи, може да се определи броят на всички рудименти на постоянните зъби, да разберете как протича процесът на резорбция на корените на млечните зъби и да се направи прогноза.
Не е необходимо обаче да правите такова изследване, тъй като то не влияе на времето на смяна на зъбите. Ортопантомограмата обаче може да успокои родителите или да посочи възможен проблем. Например липсата на един или повече зачатъци на постоянни зъби.
Следва продължение
Мона Василева
Калцият може да бъде въведен в тялото не само с млечни, а и с растителни продукти.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари