Проблемните взаимоотношения оставят отпечатък не само върху емоциите, но и върху здравето
Мъж и жена, които не са щастливи. Снимка: Getty
Казват, че всички болести са на „нервна почва“ . Но дали да тълкуваме това буквално?
Животът е пълен със стрес и изпитания и, естествено, всеки реагира различно. Един се разминава с емоционален стрес, а друг плаща със сериозни здравословни проблеми.
От какво зависи това, как конфликтите и неуспехите в личния ни живот, проблемите в работата всъщност влияят на здравето ни и какво можем да направим, за да се предпазим от негативните последици.
Животът наистина е пълен с предизвикателства, които постоянно преодоляваме и на които тялото ни реагира със стрес. Механизмът на стреса е защитна реакция срещу всяка „заплаха“, разказва психотерапевтът Анна Солдатова.
Такава „заплаха“ може да бъде емоционален стрес (стрес в обичайния смисъл на думата) и други фактори, опасни за здравето.
В този момент се отделят различни хормони, като кортизол, адреналин и други. Стресът също така стимулира производството на глюкоза в тялото и миграцията на защитните клетки (лимфоцити).
Всички тези процеси в крайна сметка повишават силата на защитните системи на организма, така че той да се подготви и да може да устои на „заплахата“ възможно най-ефективно.
С други думи, стресът помага на човек да оцелее. Но когато човек преживее много силен шок или е в продължителен конфликт в личните отношения, защитната функция на стреса се "обръща" и става с отрицетелен знак. И това не остава без последствия. Тялото е принудено постоянно да произвежда кортизол и други хормони. Техният излишък уврежда сърцето и бъбреците и може да доведе до диабет или дори до инфаркт или инсулт.
И, разбира се, стресът причинява изтощение и дисбаланс в нервната система.
Най-важните и показателни признаци на стрес са продължителните или прекалено интензивни „негативни“ емоции:
- повишена тревожност за неща, които човек преди това е приемал доста спокойно;
- "хронично" раздразнение от най-дребните причини;
- тъжно настроение;
- сълзливост - сълзите се появяват в различни ситуации, дори когато гледаме тъжни филми (особено, ако преди те на са ни разстройвали);
- нарушения на съня, когато човек заспива по-дълго от обикновено; или се събужда често през нощта. Сутрин не се чувства отпочинал;
- умора, липса на енергия;
- нарушена концентрация, внимание - когато става по-трудно да се концентрирате от обикновено.
Жена, която е сърдита на партньора си. Снимка: Getty
Тялото реагира на стреса с определени състояния: мускулно напрежение, особено във врата и гърба, главоболие и сърцебиене.
В по-тежки случаи намалена работоспособност и неспособност за елементарна домакинска работа.
1. На първо място, може да причини различни психо-емоционални разстройства. Например неврастенията е състояние, което се характеризира с цял списък от оплаквания: умора, слабост, раздразнителност и нарушения на съня.
2. Също така, стресът (в комбинация с биологични фактори) може да причини тревожни разстройства, панически атаки - внезапни пристъпи на страх, придружени от сърцебиене, усещане за топлина, липса на въздух и изпотяване.
3. Тревожността има различни лица. Например, когато човек чувства обща, „плаваща“ тревожност, която не е свързана с конкретни ситуации.
4. На фона на стреса често се появява така наречената психосоматика, когато човек чувства болка, парене или друг дискомфорт, но медицинският преглед не потвърждава никакви отклонения.
5. Има и такова нещо като ПТСР - посттравматично стресово разстройство, което възниква в резултат на изключително силен стрес - като например сексуално насилие.
Хората с това разстройство изпитват така наречените „флашбекове“ – спомени за травматично събитие, които внезапно изскачат от паметта им. И на човек му се струва, че това събитие се случва с него в настоящия момент.
Момче и момиче танцуват. Снимка: Getty
Невъзможно е да се предпазите от стреса. Но в много ситуации можете да намалите натоварването на тялото. Например, отделете допълнителни минути или часове за почивка; разредете ежедневието с лично време за себе си, различни хобита.
За да се справите със стреса, е важно да изразявате емоции в отговор на "дразнители".
Добра профилактика е спортът или танците.
Техниките за дишане помагат да примете емоциите. Опишете чувствата си на хартия или ги "нарисувайте".
И, разбира се, помощта за разрешаване на емоционални и лични проблеми може да бъде получена и от психотерапевт.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари