За майките не е лесно да намерят оптималното решение – хем да е здравословна, хем да е вкусна
Майка приготвя закуска. Снимка: Getty
Добрата закуска зарежда бебето с енергия за 3-4 часа, докато дойде време за обяда.
За да е достатъчен този „енергиен заряд“ , той трябва да осигурява 200-300 kcal, или 20-25% от дневната нужда, обяснява специалистът по хранене д-р Татяна Максимчева.
Диетолозите препоръчват сутрин да давате на детето си различни групи храни, които съдържат протеини, мазнини и въглехидрати.
Освен това топлата, домашно приготвена храна е много по-здравословна от сухите готови продукти.
От традиционната попара със сирене, през последните години се наложиха зърнените каши. Те са полезното и лесно за пригатвяне сутрешно хранене.
Зърнените култури са източник на сложни или „бавни“ въглехидрати, които се усвояват и освобождават енергия постепенно, което означава, че мъничето няма да огладнее бързо.
По отношение на хранителната стойност първо място заемат овесените ядки и елдата. Просото, поради високото си съдържание на фибри, е по-трудно за храносмилане, така че кашата от просо може да се появи в менюто на бебето само в комбинация с други зърнени храни (най-често ориз) или зеленчуци, като моркови и тиква.
Млечната каша е по-здравословна, тъй като млякото доставя пълноценни животински протеини, витамини и минерали.
Майка и дъщеря приготвят омлет. Снимка: Getty
Според най-новите изследвания на диетолози, ако човек не закусва, той по-бързо натрупва наднормено тегло.
Факт е, че закуската стимулира производството на хормон, който е отговорен за чувството за ситост - колкото по-богата е закуската, толкова по-дълго човек се чувства сит и в резултат на това яде по-малко през деня. За децата, които са скланни към напълняване, това е важно.
Мюслито може да бъде добра алтернатива. В различни комбинации съдържат пшеница, ръж, овес, трици, плодови добавки, ядки.
Проверете на етикета за каква възраст са.
Трябва да знаете, че зърнените закуски като пръстенчета, топчета, звезди и др., за разлика от мюслито, имат много рафинирани прости въглехидрати, включително захар. По-добре е да ги давате на детете след като навърши 4-5 години и да ги използвате възможно най-рядко.
Всяка сутрин на детето трябва да яде хляб, несолено масло и сирене. От напитките се препоръчват чай, какао, мляко.
Сутрешното хранене не се ограничава до зърнени храни, мюсли, каши. Има и други ястия, които детето ще хареса и ще му дадат необходимия заряд от енергия.
1-2 пъти седмично за закуска може да предложите извара , пудинги и чийзкейкове, тъй като изварата е източник на пълноценен протеин, калций, фосфор, витамин В2.
Добре е продуктът да е с масленост не по-висока от 9%.
Полезно е също така един-два пъти в седмицата детето да похапва омлет.
Яйцата съдържат много висококачествен, лесно смилаем протеин; освен това съдържат витамини D, A, E, B2, B12.
Можете да сервирате пресни или консервирани зеленчуци (зелен грах, кисели краставички), настъргано сирене, колбаси с омлет.
Предложете му кускус, макарони или юфка веднъж седмично. Добре е те да са от твърда пшеница.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари