Вижте каква е ролята на тези специални хора в живота ни
Семейството е ценност. Снимка: Shutterstock
Всеки един от нас се ражда в семейство, но за жалост не всеки има възможността да има здраво и сплотено такова. Тези, които нямат подобни привилегии, създават по-късно семейни гнезда, в които да усещат любов, топлина и подкрепа.
Семейната среда влияе на хората както по време на детството, така и по-късно в по-осъзнатите години. Представяме ви 10 причини, които ще докажат важността на семейството!
Щастливо семейство. Снимка: Shutterstock
Първите връзки, които едно дете изгражда, са с родителите, братята и сестрите. Независимо дали са здрави или не, тези взаимоотношения осигуряват модел как ще изглеждат бъдещите. Често това не е съзнателно решение, но за добро или лошо, хората избират партньори и приятели на базата на някакво подобие с членове от семейството.
Когато животът стане труден, хората се нуждаят от подкрепа. Тя може да бъде емоционална или пък дори финансова. Човек, имал щастието да расте в здраво семейство, би се обърнал към семейството си в тежък момент, за да намери нужната опора. Да се чувстват приети и разбрани по време на лична криза е основна потребност на човешкия индивид.
В добри или лоши времена семейството може да ви осигури обичта и насърчаването, от което се нуждаете, за да се почувствате пълноценен човек. Ако някой има силно семейство, то той винаги ще може да намери любовта и подкрепата, от които се нуждае. Със семейството зад гърба си човек ще открие както мотивация, така и смелост да не се предава пред трудностите. Ненамиращите тези ценности в семейната среда, обикновено се чувстват самотни, депресирани и дори безнадеждни.
Семейните гнезда са център и извор на традиции. Съществуват такива, които продължават обичаите през годините, като споделят истории от миналото. Това създава връзки с членове на семейството, които вече не са наоколо. Човек, който израства в такъв тип семейна среда, се чувства сякаш принадлежи към нещо по-голямо от себе си. Осъзнава, че е част от общност, която е преминала през възходи и падения.
Изследванията потвърждават, че хората от сплотени семейства успяват да изградят по-стабилни отношения на по-късен етап. Проучване от 2016 г. показва, че мъжете, израснали в по-стабилна семейна страда се обвързват емоционално много повече от тези, които нямат тази привилегия.
Да прекарвате време със семейството си е от изключително значение, дори и да ви се струва пресилено. Дори и най-обикновените вечери заедно могат да ви са отразят изключително благоприятно. Педиатрите са на мнение, че децата, които се хранят редовно със своите семейства, са по-малко склонни да изпадат в депресия. Ако човек расте в негативна семейна обстановка, това със сигурност ще повлияе по някакъв начин върху психиката му.
Добре е да се събираме по-често. Снимка: Shutterstock
Времето със семейството не е важно само за психичното здраве, но и за по-доброто представяне на децата в училище. Проучвания показват, че децата, които нямат възможност дори да вечерят със своите родители и останалите членове, често имат по-ниски оценки. Разбира се, общите вечери не са единствен признак за сплотено семейство, но тези, които го правят, вероятно обичат да прекарват време заедно по всякакъв начин.
Семейната среда и първото място, където децата имат възможността да се научат да управляват своите емоции и да общуват с околните. Там те за първи път виждат положителните и отрицателни аспекти от живота. Родителите несъмнено са тези, които са длъжни да напътстват децата си, да им показват правилната посока и да им дават ценни житейски уроци, които да формират мирогледа им занапред.
Наред с житейските уроци, хората усвояват ценностна система в семейната си обстановка. Те научават какво тяхното семейство определя като правилно или грешно, както и какво е важно за обществото. Ценностите са голяма част от идентичността на един човек и влияят върху това как той се отнася към другите, как гледа на себе си и какво вижда като своя цел в живота.
Когато има стабилни семейства, стабилно става и цялото общество. Наличието на нездрави семейства води до разпадане на цялата нация. Затова често се гледа недоверчиво и с презрение на еднополовите или мултикултурните бракове. Въпреки че традиционното семейство не означава и непременно здраво.
Елена Николова – по материали от TIS!
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари