Как да избегнем обрива или да помогнем, ако се яви
Снимка: Getty
Майките приемат всяко зачервяване на дупето на бебето за обрив, причинен от памперса, но има и други причини и подходът и лечението са различни.
Ето обяснението и съветите на педиатъра д-р Светлана Салникова.
Зачервяването на кожата на дупето, в слабините и между бузите на дупето се получава поради влага и триене, ако пелената се сменя рядко.
Затова слагайте чиста и суха на всеки 3-4 часа. След като измиете дупето на бебето, го оставете голичко за 10-15 минути.
На зачервените места можете да нанесете бебешки крем или пудра (те не могат да се комбинират).
Ако обривът е силен и не преминава, изплакнете с отвара от лайка или дафинов лист и сложете подсушаващ крем с цинков оксид.
Бебе по памперс. Снимка: Getty
Зачервяването на дупето на бебето и пъпките с белезникава течност може да означават, че трябва да смените марката на памперса или препаратът, с който перете дрешките.
Измийте дупето на течаща вода, внимателно и старателно го подсушете с попиване. Избършете всички кожни гънки и намажете с подсушаващ крем.
За известно време не използвайте мокри кърпички, а в краен случай - и памперс.
И не забравяйте: сменете марката памперс с друга марка или купете такъв за чувствителна кожа. Бебето може да има индивидуална непоносимост към някой от компонентите.
Ако апартаментът е горещ и навличате прекомерно бебето, зачервяването на дупето може да се дължи на прегряване.
В този случай могат да се появят малки червеникави пъпки в гънките на дупето и в слабините.
Намалете катовете дрехи, особено през лятото. Оставяйте бебето да прави кратки въздушни бани. Изплаквайте с топличка вода и обличайте само памучни дрешки.
Кремът с цинков оксид успокоява кожата.
Слънчевите бани също са полезни за бебето, но не директно под лъчете и не повече от 5-10 минути.
Майка маже бебето с крем. Снимка: Getty
Какво друго може да причини зачервяване на дупето на новородено? В увредените зони могат да попаднат вредни микроорганизми и гъбички - тогава по кожата на бебето ще се появят червеникави петна с ръбове, пустули, рани.
Лекарят ще предпише лечение: мехлем, противогъбично лекарство, витамини и средства за укрепване на имунната система.
Червеникавите мехури по кожата сърбят и причиняват дискомфорт. Най-често алергичните реакции се проявяват по този начин: към храни, лекарства, тъкани.
Диагнозата се слага от педиатър или детски дерматолог.
Ако лечението не помага
След 2-3 дни обривът от пелени не изчезва и дори започва да се появява на други места? Не забравяйте да се свържете с вашия педиатър, най-вероятно причините са следните:
Алергия. Бебето може да го наследи или да го получи, ако майката се храни оскъдно или неправилно (твърде много мляко, сладкиши, цитрусови плодове, кафе).
Храносмилателни нарушения. В този случай зачервяването около ануса е придружено от диария, газове или малки порции кисели изпражнения. Това се случва при дисбактериоза или липса на ензими (например лактазна недостатъчност) и бебето не може без лечение.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари