Ето какво не бива да правите през деветте месеца, опитвайки се да запазите добра форма
Бременна спортува. Снимка: Shutterstock
След като премине радостта от положителния тест за бременност, лекарят потвърди хубавата новина и вече имате някаква първоначална подготовка относно това какво ви очаква през следващите месеци, се появява един леко страничен въпрос, който обаче често заема важно място в ума на бременната жена.
И той е много простичък, но със сложно изпълнение – как да запази добрата си форма, без да навреди на себе си и бебето?
Всъщност – има начин. И той е комбинация от здравословно хранене (без диети) и физическа активност (ако лекарят позволи).
И точно тук възниква вторият важен въпрос – какъв спорт или двигателна активност са позволени през деветте месеца? И кои са най-честите грешки, които е добре да знаете, за да стоите надалеч от тях?
Бременна прави гимнастика. Снимка: Shutterstock
Безспорно това е най-удобният начин за поддържане на форма. Когато решите да правите това обаче, първо трябва да се консултирате с лекаря си дали конкретно във вашия случай е възможно, и второ – да не се натоварвате изведнъж.
Правилно е постепенно да увеличите натоварването, дори и да сте били доскоро активно спортуващ. Сега ситуацията е по-различна.
Когато избирате комплект от упражнения за домашната гимнастика, задължително включете и такива, които разтоварват напрежението, особено в областта на гърба, и помагат да релаксирате пълноценно.
Това е наистина важно, дори да правите най-елементарни упражнения. По време на спорт сърдечната честота се увеличава и трябва задължително да я държите под контрол.
Максималната граница, която не трябва да се надвишава, зависи и от възрастта на бременната жена. При 20-годишните може да достигне 140-150 удара в минута, но над 35 години е добре да не надвишава 130.
Загряването е изключително важно, независимо дали спортувате активно или у дома, дали сте бременна или не.
Прави се, защото така подготвяте мускулите за предстоящото натоварване, което пък ви предпазва от евентуални проблеми.
Не е нужно да се изпотявате още при загряването. Стигат и 10 минути лека активност, за да подготвите тялото за същинската тренировка.
На финала задължително направете и няколко релаксиращи упражнения, които ще помогнат на тялото да се отпусне и възстанови силите си.
Задължително е да се научите да се вслушвате и съобразявате с тялото си.
То винаги сигнализира, ако има някакъв проблем.
Важно е да внимавате за контракции в долната част на корема, втвърдяване или поява на задух. В такава ситуация задължително спрете тренировката. А при поява на кървене, потърсете незабавно лекар.
Имайте предвид, че през втория триместър се увеличава сънливостта. Така че трябва да се съобразите и с това.
За да има полза, трябва да правите упражнения поне 2-3 пъти седмично, но само ако лекарят позволява.
Бременна спортува у дома. Снимка: Shutterstock
За бременната са опасни онези активности, които включват скокове и бягане, тъй като те могат да причинят контракции на маточната стена. Също така трябва да се избягват спортове, които могат да доведат до травми, падания и сблъсъци (ски, бойни изкуства), както и тези с по-резки движения (тенис).
Много добър вариант са водните занимания, аеробиката, йогата, колоезденето и упражненията с леки тежести. Йогата е полезна и с това, че учи бременната на правилно дишане, което ще ѝ бъде от полза по време на раждането.
Деси Тодорова по материали от Mamma sto bene
Някои хранителни продукти могат да помогнат за преодоляване на зимната депресия и липсата на концентрация.
Снимка: Shutterstock
Студените ръце на новороденото могат да притеснят някои родители, но е нормално състояние.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари