Ако искате да станете майка, тези промени във вашето хранене ще ви бъдат от полза
Жена се храни здравословно. Снимка: Shutterstock
Проучванията показват, че диетите с високо съдържание на ненаситени мазнини, пълнозърнести храни, зеленчуци и риба са свързани с по-добра репродуктивност (особено при жените). Те също така могат да ви помогнат да започнете здравословно бременността си.
Въпреки че няма магически храни, чрез които да заченете, една проста промяна, която можете да направите, за да подпомогнете плодовитостта си, е да консумирате здравословни продукти от следните групи храни.
Жена хапва плодове. Снимка: Shutterstock
Уверете се, че половината от чинията ви при всяко хранене е съставена от пресни плодове и зеленчуци. Защо да го правите ли? В едно проучване се установява по-висока честота на овулаторни нарушения при тези, които консумират повече трансмазнини, захар от въглехидрати и животински протеини. А именно приемът на повече плодове и зеленчуци е „противоотровата“.
Например динята и аспержите, в допълнение към други сурови плодове и зеленчуци, осигуряват на организма богат запас от глутатион, който е важен за качеството на яйцеклетките. Кейлът е друг зеленчук за захранване, защото съдържа елементи, необходими за метаболизма на естрогена.
Ако не сте почитател на консумацията на сурови плодове и зеленчуци, може да си приготвяте зеленчукови сокове в комбинация с плодове като годжи бери, които съдържат фитохимикали, полезни за репродуктивността.
Здравословните растителни мазнини в умерени количества са важна част от всяка балансирана диета. Ядките, авокадото, зехтинът и маслото от гроздови семки могат да помогнат за намаляване на възпаленията в организма, което спомага за редовната овулация.
Някои мазнини могат да съдействат дори на хората, които наистина се борят с безплодието. Проучванията показват, че консумацията на определено количество мононенаситени мазнини под формата на авокадо по време на цикъла на ин витро увеличава процента на успеваемост три пъти и половина, за разлика от жените, които не консумират благоприятни растителни мазнини през този период.
Добре е да избягвате трансмазнините, защото те увеличават инсулиновата резистентност. Високите нива на инсулин причиняват много метаболитни нарушения, които влияят на овулацията.
За да увеличите плодовитостта, опитайте да включите повече сложни (бавни) въглехидрати и ограничете високо преработените. Тялото ви усвоява бързо рафинираните въглехидрати (като бисквити, торти, бял хляб и бял ориз) и ги превръща в кръвна захар. За да се намали скокът на кръвната захар, панкреасът освобождава инсулин в кръвта, който както стана ясно вреди на овулацията.
Сложните въглехидрати (тези, които съдържат фибри, като плодове, зеленчуци, боб и пълнозърнести храни) се усвояват бавно и имат по-постепенен ефект върху кръвната захар и инсулина. Напълнете една четвърт от чинията си с по-сложни въглехидрати, като кафяв ориз.
Може да се окаже полезно да излезете от рутината на ориза и макаронените изделия и да опитате по-разнообразни пълнозърнести храни като амарант, просо и киноа. Те ще ви помогнат да се заситите за по-дълго време и да поддържате здравословни нива на кръвната захар.
Пилешкото, пуешкото, свинското и говеждото месо, почистени от излишните мазнини, са чудесни източници на протеини, цинк и желязо - все важни градивни елементи за здравословна бременност. От друга страна, излишните наситени мазнини, които се съдържат в животинските протеини, могат да бъдат свързани с проблеми с репродуктивността.
Източниците на белтъчини от морето също могат да бъдат питателни. Например студеноводните риби като сьомга, консервирана риба тон и сардини са отличен източник на Омега-3 мастни киселини. Те също така помагат за развитието на нервната система на бебето и намаляват риска от преждевременно раждане, така че защо да не започнете още преди зачеването?
Яйцата също са друг мощен източник на протеини в диетата за плодовитост. За тях се говори лошо заради холестерола, но жълтъкът съдържа отлични запаси от протеини и холин - витамин, който помага за развитието на мозъчните функции при бебетата.
Жена пие мляко. Снимка: Shutterstock
Консумирайте пълномаслено мляко или други пълномаслени млечни продукти (например кисело мляко) вместо обезмаслени или нискомаслени млечни продукти, за да подпомогнете плодовитостта. Според проучвания в областта, колкото повече нискомаслени млечни продукти има в диетата на една жена, толкова повече проблеми има тя със забременяването.
От друга страна, ако продължавате да имате проблеми със зачеването, може да искате да обмислите дали да не ограничите млечните продукти от вашия хранителен план за плодовитост изобщо. Все пак масово млечните продукти на пазара са по-хормонално обусловени, което означава, че производството на краве мляко е станало много химически манипулирано. Само не забравяйте да се консултирате с лекаря си за най-добрите начини за допълване на приема на калций, ако решите временно да се откажете от млечните продукти.
Елена Николова по материали от Parents
Някои хранителни продукти могат да помогнат за преодоляване на зимната депресия и липсата на концентрация.
Снимка: Shutterstock
Студените ръце на новороденото могат да притеснят някои родители, но е нормално състояние.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари