Когато възпитателните методи са в двете крайности - от свръхзакрила до физически наказания
Снимка: Getty
Всяка майка мечтае нейното дете да расте най-щастливото, най-успешното. Но понякога нейните методи на възпитание или характер слагат край на взаимодействието.
Какви грешки е добре да избягвате, съветва психолог.
За съжаление, това не изключение. Майката изпраща по всякакъв начин послание към детето, че „всички мъже са свини“.
Ще иска ли момчето да се идентифицира с мъжете? Подобни обобщения не водят до нищо добро.
Първо, не всички са „свини“
Второ, синът рано или късно ще премине от категорията на момчетата в категорията на мъжете. И ако си набие в главата мнението, че мъжете непременно са непочтени, егоистични, вятърничави, тогава или наистина ще стане такъв, или ще предпочете да си остане някакво детенце без пол и възраст.
Случва се жената в семейството да играе водеща роля: тя дърпа конците при решаване не само на битови задачи, но и за проблемите на цялото семейство.
Съвсем различна е ситуацията, когато вместо открито да признае, че това устройва всички, тя използва тази роля като аргумент за манипулиране, унижаване и обезценяване на мъжа.
„Не можеш да вземеш и едно решение. За нищо не те бива. Не си способен на нищо и т.н.“
А сега си представете мъж, който е израснал в такова семейство.
Какъв характер ще изгради той, ако ежедневно наблюдава как се отнасят към мъжете в семейството? Какво самочувствие ще има?
Нали все пак вие сте избрали този мъж за свой партньор в живота. Уважението е ключът не само към пълноценното възпитание на детето, но и към щастливия семеен живот.
Майка и син. Снимка: Getty
Светът е двуполюсен. Всеки от нас има женска и мъжка страна. Това са X и Y хромозома, Ин и Ян, Анима и Анимус.
Именно това ни позволява да бъдем хармонични личности, притежаващи ценни мъжки и женски качества.
Детето се създава от двамата родители, независимо какво участие, грижи и ангажираност проявява мъжът.
Отнасяйте се с уважение към бащата на детето си. Това, че вие двамата не можете да мелите заедно и помежду ви има неразбиратество, не означава, че сънът ви никога не е имал баща.
Друга голяма грешка е да приписвате на сина си всички отрицателни качества на таткото. Позната ви е фраза: „По това определено приличаш на баща си!“
И, разбира се, далеч не става дума за най-добрите черти на характера на детето.
Установено е, че средата има по-голямо влияние върху развитието на детето като личност, отколкото генетиката. И ако майката участва активно в отглеждането на сина си, тогава вероятността той да да копира нейните черти и навици е многократно по-голяма.
Много майки не могат да се справят със собственото си безпокойство и продължават да предпазват прекалено много синовете си.
Обличат ги по-топло от необходимото, предпазват ги от всичко, не позволяват на детето да експериментира, да изследва границите на възможностите си, да трупа опит.
Когато не може и не разчита на себе си, момчето расте пасивно, губи изследователския си интерес и любопитство, и става напълно зависимо от мнението на майка си.
Последствията са същите като тези от свръхпротекция. Но тук се добавя недоверие към себе си и към този свят.
Момчето не развива собствена инициатива и вътрешен контрол, тъй като майкта изцяло ги поема. Резултатът: инфантилност, неспособност за поемане на отговорност. Списъкът с последствията продължава.
Важно е да разберете, че чрез доверието в сина си създавате почва за неговата бъдеща увереност, независимост и отговорност.
Чувайки думите: „Сине, вярвам ти напълно! Сигурен съм, че можеш да го направиш!”, детето е по-вероятно да поеме отговорност. И с много усърдие ще се стреми да оправдае това доверие.
Майка обаснява на сина чувствата си. Снимка: Getty
Чували сте е фразата "Мъжете не плачат". Дори и най-прогресивните родители все още не осъзнават колко разрушителен е този подход.
Независимо от пола, децата имат еднакви дълбоки емоционални преживявания и никой няма да се почувства по-добре, ако синът безкрайно сдържа своето негодувание и сълзи.
Вместо това внушавайте на детето си емоционална интелигентност. Обяснете, че всички емоции са нормални, характерни са за всеки човек и то трябва да може да ги разпознава и назовава: тъга, разочарование, срам, гордост, страх, смущение, любов и т.н.
Насърчавайте го да използва репликите и думите на герои от книги и филми. Нека ги използва, за да опише чувствата си.
Някои родители трудно приемат, чи момчетата също се страхуват. Вместо да се обърнете към сина си с думите: „Няма от какво да се страхуваш!“ и да преключите темата, го помолете го да ви разкаже повече от какво се страхува.
Кажете и обяснете, че смелите хора не са тези, които никога не се страхуват, а тези, които въпреки страха вървят напред към победата.
Момчетата често играят грубо и родителите често трябва да се червят пред възпитатели и директори. И тук започва най-интересното, защото любящата майка е готова да разкъса всички наоколо, само за да докаже, че синът ѝ не е докоснал никого и се е държал безупречно.
Всички сме свикнали да мислим за децата си най-доброто. Но трябва да научим нашите момчета и момичета на емпатия, така че те от ранна възраст да мислят за това как техните действия карат другите да се чувстват и да отговарят за последствията.
Физическото наказание е неприемливо. Точка.
Нито за момичета, нито за момчета. Винаги може да се намери алтернатива на шамара.
Ако тийнейджърът наистина заслужава наказание за лошо поведение или грубост, може да измислите друго наказание: лишаване от кино, без телефон за известно време...
С малките деца е необходимо да се действа по различен начин. Не им крещете. Това няма да промени нищо и няма да научи детето на нищо, само ще внуши страх.
Много по-лесно и правилно е да го погалите, прегърнете и нежно да го помолите. А най-хубавото е да направите нещо заедно.
В крайна сметка децата са палави и непослушна, защото скучаят, защото често им липсва родителско внимание и любов.
Мона Василева
Значимите събития се запечатват в паметта заедно с мястото, на което са се случили.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари