Няколко често срещани заблуди, които превръщат водната процедура в изпитание за цялото семейство
Снимка: Getty
Новородено за неопитните родители е като малко извънземно, крехък хуманоид, който се страхуват да вземат в ръце. Още по-малко да го държат във вода, когато всяко леко движение може да ги разколебае, уплаши и да го изпуснат ...
В крайна сметка, не без усилията бабите, страстите около тази хигиенна процедура няма да утихнат, може би никога.
Можете обаче да не следвате най-вредните митове и да се доверите на здравия разум. Ето аргументите на специалистите.
Това е популярен мит. Повечето педиатри обяасняват, че можете и дори трябва да използвате обикновена чешмяна вода.
Дори новороденото не се нуждае от стерилност. Единственото нещо, което трябва да запомните е, че не бива да потапяте бебето във ваничката, докато пъпната рана не заздравее.
Що се отнася до останалото, не си усложнявайте живота с излишно преваряване на вода.
Няма нужда от това. Антисептичният ефект на такъв слаб разтвор клони към нула. А и какво точно искате да дезинфекцирате?
Най-важният аргумент против е, че калиевият перманганат изсушава и „оцветява“ кожата. Може месно да се предозира, а дори слабият разтвор, ако попадне в очите на бебето, може да причини химическо изгаряне.
Майка къпе бебето и му говори. Снимка: Getty
Според повечето педиатри оптималната температура за първите процедури за къпане е 33-34 градуса. Въпреки че, разбира се, бебето е ще издържи във вода, загрята до 37-38 градуса, то това няма да му донесе нито ползи, нито положителни емоции.
Ако искате детето да се отпусне и да хареса къпането, не се опитвайте да го „сварите“ във водата.
Теорията, че при температура 37-38 градуса повърхностните мазнини се разтварят, порите се отварят и кожата на бебето се почиства, е мит. Това може да важи, ако имате акне по лицето, не и за кожата на бебето.
Това е популярен мит. Няма как през ушите водата да попадне в евстахиевата тръба, за да причини възпаление на средното ухо.
Да пазите ушити от водата е излишна предпазна мярка. Единствените части от тялото, които не трябва да се потапят във вода, са носът и устата на детето.
Това е вярно само отчасти. Смята се, че бебетата след къпане се отпускат и се настройват за хранене и сън. Има обаче и такива, които се вълнуват от къпането, стават капризни, не искат да заспят, отказват да ядат. Те са около 1 на 10.
Ако виждате, че това се случва с вашето дете, преместете къпането сутрин или следобед. Няма здрав разум в упоритото къпане на бебето вечер, ако това не е от полза за нервната му система и нарушава спокойствието на цялото семейство.
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари