Езикът на тялото ясно казва това
Снимка: Shutterstock
Много преди да проговорят бебета могат да дадат знак на своите родители какво точно искат. Кога са гладни, кога искат да играят или пък да спят.
За езика на тялото и как да разчетем сигналите, които мъникът ни дава, разказва австралийската акушерка Кейт Уейд пред The Daily Mail.
Тя съветва родителите внимателно да наблюдават ръчичките, краката и тялото на бебето. Да се вглеждат в изражението на лицето. Така ще успеят да разгадаят какво иска да им каже малкото.
Има естествено и индивидуални особености и разлика, в зависимост от настроението и бебето може да „говори“ по-различно, но в повечето случаи новородените използват едни и същи „думи“.
„Плачът не е единственият начин бебето да покаже какво иска и от какво се нуждае. Можем лесно да се ориентираме затова, като още от самото му раждане внимателно го наблюдаваме“, обяснява Уейд.
Ето основните насоки, които тя дава.
Глад и засищане
Когато бебето е гладно, ръцете му се свити в юмрук. И постепенно, когато то започне да удовлетворява глада си, те се отпускат. Сигнал за ситост е, когото то напълно отпусне и разтвори длан.
Снимка: Shutterstock
Тялото на бебето също се отпуска и то става лениво.
Друг признак на глад е внезапната физическа активност.
Бебето се събужда и почва да рита с крачета и да маха ръце. То издава звуци отваряйки уста като върти главичката си на едната и на другата страна. Може да смуче юмручета. Всичко това са признаци, че е време да го нахраните.
Плачът му, естествено също ще сигнализира, че е гладно.
Желание за игра
Веднага, след като се нахрани, бебето може да иска внимание. Очите му блестят, те са широко отворени, сякаш ви гледа право в очите. Движенията на ръцете му са плавни, а не резки.
Умора и желание да спи
Естествено най-явният признак, че на бебето както и на възрастните му се спи, е прозявката.
Има и други сигнали, че то е уморено. Тялото му е леко напрегнато, не ви гледа в очите и извива гръб, сякаш за да се обърне на страни.
Мона Васиева
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари