Традиционната закуска с хляб и сирене редом с деликатеси от 21 страни на света
Снимка: Shutterstock
Знаете ли как различните народи по света започват деня и какво слагат на масата за „Добро утро“?
И защо българската попара попадна сред най-популярните закуски, с които са представени 21 страни по света, според ABC.
Попарата, с която са израснали няколко поколения деца, се подреди заедно с традиционната тунизийската супа от леблебия, украинските сирники и японския омлет Tamagoyaki.
Класацията събра храни с различен вкус, аромати и съставки.
Всяка една страна е представена с характерно блюдо, с което започва денят.
За много хора тези вкусове са непонятни и неприемливи особено за сутрешна закуска, просто защото не са свикнали с тях. Те обаче са типични за народите, които от векове ги консумират.
Ето как сме представени ние.
България
"Попарата следва дългогодишната традиция да се използва останалия хляб на следващия ден. Тази топла, успокояваща храна е любима закуска от детството на много българи. Това не е точно каша, не е и хлебен пудинг, макар да съчетава по малко и от двете.
Топло прясно мляко или чай се сипва в купа, пълна с хапки хляб, натрошено сирене, масло и захар. Оставя се за известно време, докато хлябът попие течността и стане мек и кашав. Яде се с лъжица".
Има и още разяснения, освен че трябва лъжица. Сиренето, което е типично български продукт, прилича на известната в света гръцка фета, но е по-кремообразно и меко в сравнение с повечето източноевропейски сирена. Затова и попарата не става прекалено солена.
За сравнение повечето народи хапват подобни каши на закуска, но с овес и други зърна. Швейцарците например ядат каша с овес, плодове и ядки.
В Мароко утринната трапеза включва багрир - тънки палачинки от грис на дупчици, в Турция - питки със сусам. В Германия е задължително да има вурст, а англичаните залагат на прословутата си закуска – бекон, шунка, запържени домати и гъби, бъркани, пържени яйца и филийки .. и различни апетитни добавки.
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари