Тенденции: Истините за периодичното гладуване

Какво е важно да знаете и какви са опасностите 

09 Май 2019 г.
Тенденции: Истините за периодичното гладуване

Снимка: Shutterstock

Много се спори за периодичното гладуване. То е възхвалявано като изключително ефективна диета, но и отхвърляно категорично като много рисковано за здравето. Каква е истината? Нахвърляме митове и факти:

Мозъкът работи по-добре

Интересно е, че интервалното гладуване става особено популярно сред служителите в Силиконовата долина - програмисти, аналитици и разработчици – хора, чиито интелектуални способности са далеч от тривиалното. Очевидно, „умните“ са открили още един начин да заставят мозъка си да работи по-бързо – с глад.

Теорията за това, че периодичното гладуване увеличава работоспособността и скоростта на реакциите, е основата на ползите от кетоните – идеалното гориво за мозъка. При тази диета тяхното ниво в кръвта се повишава, в периода на гладуване хората отбелязват яснота на ума, подобряване на работоспособността и увеличена устойчивост на стрес.

Гладът, както и интензивните тренировки, са стрес за организма, заставят го да изработва повече белтъчини, които в последствие ще бъдат използвани от мозъка за усилване на неговата активност и скорост на невронните връзки.Но да се съвместява с интензивни спортни занимания е рисковано, защото тази комбинация може да доведе до аритмия.

Отслабва се

Това е очевиден ефект и нормално, организмът в условия на дефицит на калории търси нови източници на енергия, каквато е излишната мазнина. Сред звездите, които практикуват периодично гладуване, са актрисата Дженифър Анистън и моделът Миранда Кер.

При вида на тези хубави жени не се налага да се съмняваме в резултатността на диетата. За кратко време при правилно хранене консумираме по-малко калории, отколкото бихме поели за целия ден, а където има липса на калории, там има и по-малко килограми.

Съхранява хормоналния баланс

За периодичното гладуване ендокринолози и диетолози се изказват положително, тъй като този вид диета помага в борбата с резистентността към инсулин и нормализира изработката на хормона лептин, а именно те са основна причина за увеличаване на висцералната мазнина, наричана още вредна - тази, която се образува около вътрешните органи. Периодичното гладуване подпомага разграждането на висцералните мазнини - нещо, което диетите не са в състояние да направят, според някои медицински доказателства.

Вероятно удължава живота

Този ефект все още не е потвърден и е достатъчно спорен, за да е обосновано влиянието на периодичното гладуване върху метаболизма, който е в основата на процесите на стареене. Изследвания, проведени с плъхове и хамстери показват, че ако ограничавате храненето постоянно, още от ранна възраст, може да се достигне до сериозно удължаване на живота - до 50% от средните показатели.

Подобни резултати постигат и експерименти с маймуни. Някои учени свързват това със забавеното полово съзряване, при което организмът навлиза във фаза на стареене. Тъй като периодичното гладуване се препоръчва само на пълнолетни, няма никакви гаранции, че този ефект е валиден и за хора.

Други експерти отбелязват, че фастингът забавя процесите на окисляване, а също и заставя организмът да се избавя от продуктите на клетъчен разпад и повредени клетки по-бързо и да ги заменя с нови, и означава, че интервалното гладуване подобрява процесите на регенерация и помага да се борим със стареенето.

Как се практикува

Въобще не става въпрос за дълго лечебно гладуване, за което има немалко противопоказания. Има много методики за периодично гладуване, които се различават сериозно от продължителния глад.

Някои от тях практикуват дори неподготвени хора, други изискват тренировки на силата на волята и възможностите на организма. Съществува вероятност някои да практикуват фастинг всекидневно, без да го осъзнават.

Например, пропускат закуската и вечерят в 8 вечерта, придържат се към режима 14/10 или 16/8 – глад в течение на 14 или 16 часа, а останалите 8 преминават в сън.

Ако се подходи по-подготвено, механиката на периодичното гладуване е следната: денонощието се разделя на два прозореца, в единия от които не се яде, само се пие чай или кафе без мляко и захар, а във втория „прозорец“ човек не се ограничава в храненето. Най-подходящи за начинаещите са вариантите: 14/10, 12/12, 16/8, а за най-силно нуждаещите се от отслабване специалисти препоръчват 20/4. Да се гладува няколко дни е твърде неразумна идея, защото спазването на този периодичен режим има ефект, ако се практикува регулярно, но най-важното е, да не се пренапрегне организма и здравето да се увреди.

Колко е опасно

Хората са се сблъсквали с глада неведнъж в ранната история на цивилизацията, а приемът на храна веднъж на ден е нормална практика и човешкият организъм е така устроен природно, че може да се приспособи към него. Постите и други религиозни практики, като тази да не се яде от изгрев до залез е точно такъв вид гладуване, а в бедни времена и страни хората се хранят съвсем минималистично.

Но внимание: този режим е абсолютно противопоказен за деца и за диабетици. Хората с аритмия и ниско кръвно налягане също не бива да гладуват, защото могат да натоварят сърцето и да увредят здравето си.

Гладуването не е точно диета, затова не бива да се очаква съществено отслабване, а освен това по-продължително постене може да активира процеса на изгаряне на протеини, които изграждат мускулите, така че се придържайте към правилото на два прозореца през деня - храна и глад.

Към тази хранителна практика, приемана и от специалисти нееднозначно, трябва да се подхожда изключително внимателно и задължително, след консултация и наблюдение на лекар, пише rambler.

Здраве

Тенденции: Интуитивното хранене измества диетите

Здраве

Модерни диети: как работят и кои могат да бъдат опасни 3

Здраве

Манията по еко храни маскира екстремни диети

Здраве

Диетичните митове, които могат да съсипят здравето ви

Още от

Някои хранителни продукти могат да помогнат за преодоляване на зимната депресия и липсата на концентрация.
Снимка: Shutterstock

 

Може ли с помощта на храна да преборим зимната депресия

Жена с купа боровинки. Снимка: Shuttwerstock

Учените посочиха 7 храни, които подобряват съня

Студените ръце на новороденото могат да притеснят някои родители, но е нормално състояние.
Снимка: Shutterstock

 

Защо бебето има студени ръце

Момиченце яде моркови. Снимка: Shutterstock

Морковите няма да помогнат: 3 популярни мита за детското зрение

Понякога раждането може да се забави доста.
Снимка: Shutterstock

 

Какви са опасностите при преносване на бременността

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Джесика Симпсън и Ерик Джонсън. Снимка: Getty

Разтворена книга, ароматни свещи и цвете. Снимка: Shutterstock

Някои хранителни продукти могат да помогнат за преодоляване на зимната депресия и липсата на концентрация.
Снимка: Shutterstock

 

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Джесика Симпсън и Ерик Джонсън. Снимка: Getty

Заедно

Джесика Симпсън се развежда със съпруга си

След 10 години брак и три деца

Разтворена книга, ароматни свещи и цвете. Снимка: Shutterstock

Жена с купа боровинки. Снимка: Shuttwerstock

Здраве

Учените посочиха 7 храни, които подобряват съня

Всички те съдържат триптофан, магнезий и витамин В6

Студените ръце на новороденото могат да притеснят някои родители, но е нормално състояние.
Снимка: Shutterstock

 

Здраве

Защо бебето има студени ръце

Полезни съвети как да се ориентирате кога то изпитва дискомфорт

Момиченце яде моркови. Снимка: Shutterstock

Здраве

Морковите няма да помогнат: 3 популярни мита за детското зрение

Време е да ги развенчаем и да чуем лекарите (част 1)

Приказна къщичка, построена с подръчни материали. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Да построим къщичка у дома

Какво може да научите за/от детето, което си „строи“ дом