Диетолог казва с точност колко е добре да хапваме
Снимка: Shutterstock
На Великден по традиция се приготвят много ястия и трапезата е богата. Ако сте постили, съществува сериозен риск да преядете и да си докарате някоя бела през празничните дни.
Един от водещите руски диетолози Екатерина Бурляева припомня какво количество яйца и козунак на ден може да си позволим да хапваме, без да натоварваме стомаха.
„Ако говорим за безопасната доза, с уговорката, че човек в този ден ще хапва още месо или риба, то следва да ограничим яйцата до три на ден – това е напълно достатъчно“, казва Бурляева.
Диетологът казва, че при козунака нормата е не повече от 100 г на ден, тъй като това е калориен продукт. Ако искате да увеличите нормата на великденските сладкиши, то, според диетолога трябва да се откажете от някои от другите продукти през деня.
На свой ред водещият диетолог на Министерството на здравеопазването на Русия Виктор Тутелян напомня, че преяждането по празници може да бъде опасно за организма, особено ако човек е постил преди това. По думите му, натоварване във вид на обилно количество мазна храна може да провокира стомашно разстройство и други неприятности с храносмилането.
Екатерина Бурляева напомня също, че употребата на характерните за Великден храни трябва да бъде контролирана с особено внимание при хора с хронични заболявания или остри стадии на заболявания на стомашно-чревния тракт.
Бурляева посочва полезните микроелементи, които се съдържат в обичайните великденски ястия. В кокошите яйца има много витамин А, холин, биотин, селен – вещества, необходими за протичането на различни биохимични процеси в организма. Диетологът отбелязва, че присъствието на холин в яйцата позволява да се приемат дори от хора с висок холестерол, тъй като въпросното вещество нивелира влиянието на холестерола върху организма. В козунаците пък се съдържат витамини от група В, които играят важна роля за клетъчния метаболизъм.
Източник: medikforum.ru, превод: Надя Горанова
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари