Ама докторе, ваучерите за почивка вече са платени, контрират родители
Снимка: Guliver / iStock
Макар и бавно, заразата с морбили у нас продължава да пълзи. 460 са заразените, от които над 100 са деца на възраст до 15 месеца. Има заболели родители, както и 20 медицински работници. С тази статистика България се подрежда на 6 място в Европа, където епидемията продължава да се разраства. Тази седмица Македония обяви извънредни мерки, заради заразата с морбили с над 1000 заболели, съобщи проф. Тодор Кантарджиев, по време на семинар в Старосел, организиран от Българското сдружение по иновативна медицина.
На многократните апели на епидемиолози към родителите да не водят бебетата под 15 месеца, които още не са имунизирани, в съседни страни с бушуваща епидемия - най-вече в Македония, Гърция, Румъния, Италия, Сърбия и Чехия, те имали силен аргумент: „Ама как, докторе, ваучерите ни за почивка вече са платени“, разказа проф. Кантарджиев.
Въпреки мерките заразата да бъде ограничена, епидемични взривове има на няколко места в нашата страна.
Най-много са болните в столицата - 145 и 134 в софийска област, 136 в Благоевград, от където епидемията тръгна като „вносна“. Единични случаи има в Кюстендил, Пазарджик, Пловдив. 76% от заболелите са ромчета.
Постепенно добрата имунизационна защита в страната, натрупана до 2010 година, се стопява, защото процентът на неимунизирани нараства, алармират епидемиолозите. Заразата прониква в така наречените от специалистите „джобове“ - групи хора, които по една или друга причина са пропуснали ваксината, разболяват се деца под 13-месечна възраст, при които ваксина още не е сложена, както родители и медицински работници със слаб имунитет, които са били в контакт със заразените.
Най-сериозна тревога за епидемиолозите обаче са тези деца, които са отчетени като имунизирани, но само на хартия.
При проверка, направена на 22 от болни от морбили в Самоков, се оказало, че 21 от тях не са били въобще ваксинирани, но са отчетени „с поставена ваксина“.
„Няма как детето да е имунизирано срещу морбили на 13-месечна възраст, да е реимунизирано в срок и да се разболее. Това не е възможно“, каза доц. Ангел Кунчев, главен държавен инспектор.
Снимка: авторът
На тези недобросъвестни лекари, които са попълнили документ с невярно съдържание, отчели са дейност, която не са свършили и са усвоили пари, ще се търси отговорност, предупреди той и каза, че ще има „нулева толерантност“ към тях и ще се прилага цялата строгост на закона – Здравната каса ще прекратява договорите им, ще се търси и съдействието на прокуратурата.
„Времето на сляпата колегиалност отмина", категоричен бе д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарски съюз. Той увери, че съсловната организация няма да застене и няма да защити никой, който е злоупотребявал.
„30-40-годишните са с отслабнал имунитет към морбили и има риск да се заразят, защото инфекцията се предава изключително лесно, а заразният ѝ индекс е висок - над 95%. Родителите и медицинският персонал е с по-висок риск от зараза, защото те са били имунизиран със старата ваксина“, обясни още д-р Маджаров.
Това е обяснението за заразените медицински работници от Окръжна болница в София – охрана, лаборанти, които дори не са имали пряк контакт с болните.
За да не се допускат подобни пробиви, и разпространение на заразата в болниците, имунният статус на медицинските работници ще се проверява, увериха епидемиолозите.
Единствената сигурна защита от остро заразното морбили е ваксината. Страната ни разполага с най-качествените ваксини, които вече се осигуряват на време, съобщиха от здравното министерство.
„Имунизационният календар на всяка държава е от ключово значение за отделния човек, за страната, както и за националната ни сигурност“, каза проф. Кантарджиев.
За да не може заразата да намери пролука, се разчита не само на личния, но и на общия имунитет на населението. Ако той е над 95%, има предпоставка да бъдат защитени и тези бебета, които не са навършили възраст за ваксинация, както и част от децата с автоимунни заболявания и други, които по различни медицински причини не могат да бъдат имунизирани.
През последните години обаче у нас имунизационният обхват пада. За 2017 година за морбили с две дози той е 91, 57%. Причините за пропуските според специалистите са – временното затруднение с доставка на ваксини през 2010 г., незаинтересованост на населението, миграция и не не последно място антиваксърсите настроения, които набират скорост и у нас. „Няма адекватен алгоритъм за противодействие на хора, които отказват ваксини, защото те са водени от различни аргументи и виждания. Затова търсим път и решение“, коментира д-р Теодора Тодорова, директор Дирекция „Здравен контрол“ към МЗ.
Тя акцентира на още 2 ползи от поставяне на ваксината срещу морбили, рубеола и паротит.
Тя ще предпази момичето в бъдеще, когато му предстои да стане майка от опасни зараза с рубеола, която застрашава плода в утробата, а момчето от паротит, който в бъдеще може да му попречи да стане баща. Защото преболедуването от заушка може да увреди репродуктивните му възможности.
Веселина Мончева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари