Когато умишлено се дистанцира от нещата, които пораждат щастие
Снимка: Guliver / iStock
Синдром на старата мома – има такъв термин и според психолози обозначава определено психическо състояние на жената, която живее сама. Породено е от нейното продължително умишлено дистанциране от онези неща, които пораждат щастие и имат положителен ефект върху здравето. Лекарите са единодушни: ако жената не може сама да преодолее този синдром, е нужна намеса на психолог или психиатър, иначе рискува здравето ѝ да се влоши, пише rambler.
Какви са заплахите за здравето:
Депресия и гинекологични проблеми
Един от характерните признаци на старата мома е хроничната депресия, често съпътствана от неврози, според резултати от специализирано изследване на състоянието на женската самота на кандидата на психологическите науки О. Р. Арнолд. Той констатира, че затворените в себе си самотни жени нерядко изпитват постоянен стрес.
Що се отнася до гинекологичните проблеми при тях, по мнението на кандидата на психологическите науки Валентина Домборовска, в повечето случаи става въпрос за чувство на отвращение към собствените си гениталии, формирано още в детството. Това е сред причините те да не ходят на гинеколог, а оттам и по-често срещащите се заболявания от този род.
Сърдечни болести и деменция
Американският терапевт Друв Кулар, публикувал статия в „Ню Йорк Таймс“ за болестите на „социално изолированите хора“, към които причислява и самотните жени, потвърждава: изследванията му свидетелстват за сериозен проблем в тези области. Кулгар ги нарича дори „растяща епидемия“. Според американските медици тези жени така и не могат или не искат да решат своите психологически проблеми до зряла възраст и страдат по-често от Алцхаймер, тъй като техният организъм е по-предразположен към натрупване на амилоид (патологична субстанция, която се отлага между клетките на органите и тъканите).
Освен това, заради повишеното ниво на хормона на стреса у самотните жени нараства рискът от поява на болести на сърдечно-съдовата система. Те са и по-склонни към диабет, а също и към суицидни симптоми. А прогресиращите депресивни състояния, характерни за самотните жени са една от причините за деменция.
Наднормено тегло
13 години учени от институтите в Питсбърг и Сан Диего изучават хиляди стари моми и омъжени жени, за да установят при коя от двете категории се срещат по-често различните заболявания. Както става ясно при омъжените холестеролът в кръвта е по-добър и са по-малко склонни да качват тегло. Тези анализатори потвърждават констатациите на британските си колеги - че самотните жени са два пъти по-склонни да развият заболявания на сърдечно-съдовата система.
Рак и телесни повреди
Лий Рос, професор по психология в Станфордския университет, САЩ, цитира данни за самотни американки, при които процента на смъртност е двойно по-висок от този на техните омъжени връстници. Първите са по-застрашени и от рак, според проф. Рос. Неговият колега Джонатан Келерман изчислява след анализ на резултатите от проучванията на фокус групи, че старите моми са 5 пъти по-склонни от омъжените да получат всякакви наранявания в резултат на престъпления и други извънредни ситуации.
Обяснението е просто: няма кой да се грижи за самотните жени, никой не ги защитава от неприятности и външни заплахи.
Нарушение на работата на имунната система
Този фактор, както твърди Енджи Лерой (от университета в Хюстън), допринася за възникването на цял букет от заболявания у самотните жени – започвайки от простуда и завършвайки с хипертония. Високото кръвно налягане в следствие на намалената двигателна активност е характерно за тях. И според данните на Лерой, сред старите моми се срещат по-често пуиачки и любителки на алкохола. Което, от своя страна, води до развитие на заболявания, съпътстващи тези вредни навици.
Марина Атанасова
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари