Специалисти развенчаха още един мит в комуникациите
Снимка: Shutterstock
Смята се, че при общуване е нужно да поддържаме зрителен контакт, тъй като гледането на събеседника в очите говори за искрен интерес и честни намерения, докато блуждаещият поглед може да е сигнал за това, че човек нещо крие. Публикация в списание Perception предлага тезата на австралийски психолози, които твърдят, че важността на зрителния контакт "очи в очи" е нищо повече от мит. Те опровергават битуващото твърдение, че блуждаещият поглед може да бъде признак на неискреност.
Специалистите провели експеримента си по време на редица срещи с доброволци. В половината от случаите при общуване с хората поддържали пряк зрителен контакт и ги гледали в очите. В другата половина насочвали зрението си в друга част на лицето, като фиксирали мястото със специално устройство. След това участниците в срещата оценявали качеството на общуване и заинтересоваността си по отношение на събеседника.
Експериментът показал, че зрителният контакт не е важен при общуване - дори, ако погледът не е насочен пряко в очите на събеседника, това не се оценява от него като признак на незаинтересованост. Така че, ако сте по-срамежливи, не се тревожете да си гледате в пода, докато сте на среща с някой интересен за вас човек.
Надя Горанова
Как човекът, с когото сте стигнали до конфликтна ситуация, може да бъде съюзникът, който не сте подозирали, че имате.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари