Бавното преориентиране към трайно решение на проблема
Снимка: Shutterstock
Изглежда абсурд в наши дни да седнеш спокойно, бавно и замислено да се храниш с няколко степенно меню, да дъвчеш храната 32 пъти – така ни обясняваха навремето в училище, да се концентрираш над изисканите маниери на масата, а не върху телефона си… Нямаме време за нищо друго, освен за сандвич, изяден набързо между свършването на няколко задачи. Отдаваме на спокойно хранене в най-добрия случай на семейни тържества, празници и, евентуално, в неделя.
Културата на храненето постепенно се заличава и всички са единодушни, че това е вредно за здравето, а и ни отдалечава от добрите традиции.
Напоследък веригите за бързо хранене сякаш започват да губят битката за клиенти: обществото бавно се преориентира към идеите за полезни продукти, бавно хранене и други нови-стари тенденции за здравословен начин на живот, и заради увеличаващите се заведения с домашно приготвена храна. Но и там хората хапват на две – на три, вземат за вкъщи или за в офиса, където да хапнат пред компютъра нещо полезно. Полезно ли е наистина?
Кратка история
За появата на бързото хранене обикновено държим отговорни братята Мак и Дик Макдоналд, които през 50-те години на миналия век създават първите си заведения, но не е точно така.
Още древните римляни са продавали на своите базари питки с месо, печени в масло, а първите автомати за фаст фууд са се появили в началото на XX в. в Ню Йорк. Там е можело да си купиш кафе, мляко, зеленчукови и месни ястия, а също и десерти, но бързо на преден план изпъкват и първите грил ресторанти за бързо хранене, които се радват на голям успех, особено сред шофьорите.
Братята Макдоналд усъвършенстват със своя собствена технология за приготвяне и доставка. Това е с цел привличане на посетители на необичайни за времето си места, по-евтини ястия и, разбира се, печалба. Те успяват да постигнат всичко това.
„Ресторантите за бедни“ се превръщат в мрежа за обществено хранене – първо в Щатите, а през 60-те години и извън техните предели. Заведенията на компанията са вече над 40 000 в 120 страни, и обслужват 68 милиона клиенти дневно. Днес те не са на върха на славата си, но все още много хора ги предпочитат.
Защо ястията тип „бързо хранене“ са вредни
Те обикновено се пържат в мазнина, а всички привърженици на здравословното хранене знаят: пържената храна е източник на висок холестерол, което означава, че е провокатор на сърдечносъдови заболявания. Освен това мазнината за пържене не бива да се използва няколко пъти, но недобросъвестни ресторантьори я сменят едва на няколко дни, а дори и на седмица, което значи, че в нея канцерогенните вещества са в големи количества и попадат в стомасите ни.
Знаете ли и че храната от заведенията на тази верига не се разваля с години? Жителка на Канада доказва това, като оставя един чийзбургер в кухнята си. Минава година, месото леко се смалява, сиренето изсъхва, но по продуктите не се появяват нито ларви, нито плесен и гъбички, дори мухите не кацат този сандвич и той изглежда годен за консумация. Но не – огромното количество сол и консерванти го държат видимо добре.
Бързото хранене предизвиква поява на наднормено тегло и този факт е доказан отдавна от диетолозите. Модата на бързото хранене доведе до това и нации, които обикновено са слаби и стройни, като британците и японците, да започнат стремително да пълнеят. Има голяма разлика в теглото на жителите на тези страни днес, сравнено с това преди десетилетие.
Предложенията в менюто на заведенията за бързо хранене са много калорични, но интересното е, че можете да изядете няколко сандвича и все още да се чувствате гладни – затова е невъзможно да се контролира количеството, а калориите превишават онези, които са необходими за дневния прием.
Да не забравяме и за колата - неотменна част от фаст фууд менюто. Стомашният сок, смесен с въглеродния диоксид от напитката, престава да изпълнява своята функция да смила храната, изобилстваща от мазнини, които мазнини под въздействието на студената напитка се отлагат и втвърдяват по стените на стомаха и добавят сантиметри към талията и бедрата.
Бързо хранене вкъщи
Странно е, че вредните продукти винаги са най-вкусни: хот-дог, понички, палачинки, банички, пица, чипс, бисквити – всичко онова, което ядем в движение, и се нарича бързо хранене.
Ако обаче си го приготвим у дома ще е и по-вкусно. И по-полезно, и по-евтино. Като си правите, да речем, чипс вкъщи с минимум мазнина, домашни хамбургери от прясно месо без консерванти… почти всичко можете да си направите сами и за това не е нужно нито прекалено много време, нито кой знае какви кулинарни умения – а е прекрасен начин да срещнете и децата с качествената и приятно приготвена храна, и цялото семейство да се храни здравословно.
Хубавото е, че сега има намерение за промяна, има много възможности за приготвяне на полезна храна под форма на модерни съдове и уреди за готвене, има много идеи и рецепти, остава да има и желание...
medikforum.ru, превод Марина Атанасова
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари