Всичко, което чувате, подлагайте на проверка
Снимка: Shutterstock
Антибиотиците унищожават микрофлората на червата - това обяснява всеки трети. И е един от най-популярните митове за антибиотиците, но не е единственият.
Ето още няколко, свързани с приема на тези лекарства:
Мит 1. Унищожават микрофлората. Това вероятно е най-популярният мит. Според експерти, той се поддържа и от производителите на пробиотици, защото те спасяват флората.
Възможно е антибиотикът да причини диария, но, ако се приема достатъчно вода и човек се храни правилно, работата на червата бързо се нормализира.
Мит 2. Опасни са да деца и бременни. Ако антибиотикът е предписан от лекар и се приема точно както специалистът е казал, няма да навреди.
Мит 3. Необходимо е преди това да се провери чувствителността. Специалисти твърдят, че такъв анализ се налага само, ако човек много често пие различни антибиотици.
Мит 4. Забранен е при алергии. Няма научни доказателства, че, ако човек е алергичен, не бива да приема антибиотици. Ако има непоносимост към лекарства е различно, но ако е алергичен спрямо храни или има поленова елегия, те не играят никаква роля.
Мит 5. Да се използват само проверени антибиотици. Ако един антибиотик ви е помогнал при определено заболяване, това не значи, че отново ще помогне след 3 години. Причината, според експерти е, че бактериите мутират бързо, а с възрастта и реакциите на човек спрямо лекарствата се променят. Развива се и „резистентност“ към антибиотиците и затова те не бива да се пият „профилактично“, а само по лекарско предписание.
Източник: medikforum.ru, адаптация Мона Василева
Някои хранителни продукти могат да помогнат за преодоляване на зимната депресия и липсата на концентрация.
Снимка: Shutterstock
Студените ръце на новороденото могат да притеснят някои родители, но е нормално състояние.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари