Защо страховитите кукли стават особено популярни
В ръцете на 5-годишните вместо миловидна кукла напоследък все по-често може да видите озъбени плюшени чудовища - Huggy Waggi, Killy Willy, Mommy Long Legs, Cartoon Cat, Siren Heads, Roblox Rainbow Friends, кошмарният Фреди, Hell's Baby и други.
Имената им са чужди, модата вероятно и тя, но те стават все по-популярни, заради глобалната мрежа – анимациите, клиповете и не само ...
Защо стават толкова популярни? Мода ли е и дали желанието на хлапето да се гушка и да спи със зъбато чудовище крие някакъв риск, обяснява психолог.
Децата подражават едно на друо, а тези играчки станаха много популярни. Рекламират се много агресивно, магазините ги предлагат на най-достъпните места – на нивото на погледа на малчуганите. И когато едно види, че приятелите в детската градина носят на гърба си чудовище във вид на раничка или под мишница – веднага го пожелават.
Просто защото искат да са като всички останали.
Те са различни и необичайни - имат остри и дълги зъби, дълги крака, квадратни глави. Като правило са в ярки цветове и с жестоко изражение - затова привличат вниманието. Дори възрастните се заглеждат по тях.
Обърнете внимание как изглеждат най-популярните. Всеки герой има свой собствен дизайн, но имат и нещо общо– няма как да ги объркате с нещо друго.
Кажете името на някое популярно чудовище и всяко хлапе ще ви го нарисува или поне ще изобрази характерните му черти: широка усмивка, бутон вместо едно око, език, стърчащ от устата, дълги остри зъби. С тях чудовищата печелят вниманието и любовта на децата.
Дете пъха пръста си в устата на динозавър. Снимка: Getty
Психолози са на мнение, че няма причина да се притеснявате от страховитите приятели на вашето хлапе. Когато играе със плюшените чудовища,то има възможност да работи със страха си.
Защото си мисли:„Когато играя, аз контролирам чудовището и решавам какво да правя с него.“
Това всъщност е добра идея за едно дете да преодолее страховете си. Така работи игровата терапия.
Може би сте забелязали, че детето ви първоначално се страхува от някои чудовища, но след като поиграе известно време с тях, започва да ги възприема като приятели.
Игротерапията като понятие се появява през 20-те години на миналия век. Психолозите са стигнали до извода, че с помощта на игри е възможно да се повлияе на емоционалния фон на човек и така дори той да се лекува. Този метод е вид арт терапия (творческо лечение). Специалистът позволява на детето да преживее определени ситуации и да ги преодолее. Методът е много ефективен и се прилага при децата.
Мона Василева