7 признака го издават
Дете, което е сключило пръсти зад гърба си. Снимка: Shutterstock
Децата обичат да фантазират. Измислят си разни неща, общуват с несъществуващи приятели. И техните фантазии обикновено са безобидни.
Има обаче моменти, когато за родителите е жизненоважно да разберат дали детето казва истината. И това не е толкова трудно, ако се вгледат в езика на тялото.
В книгата си „Езикът на тялото на лъжците” Лилиан Глас – известна психоложка и експерт по езика на тялото, която от много години помага на ФБР да разкрива престъпниците, дава някои полезни насоки. Тя твърди, че признаците, че човек лъже, винаги са едни и същи – независимо от пол, националност и възраст.
Лъжецът определено ще бъде издаден от собствените му жестове и изражения на лицето.
Момче, което е замръзнало в една поза. Снимка: Shutterstock
Този, който казва истината, несъзнателно използва много жестове. Лъжецът се опитва да остане статичен и да не се движи, което според Глас е признак на примитивна „неврологична борба“, тъй като той подсъзнателно се подготвя за възможна конфронтация.
Ето защо, ако вашето неспокойно дете изведнъж „замръзне“ и се скове на място, това е сигурен знак, че тук има нещо нередно.
Наблюдавайте как детето ви реагира на директен въпрос. Ако преди да отговори, то леко наклони главата си назад, надолу или настрани, тогава е напълно възможно да ви излъже.(
Момиче, което си пипа носа. Снимка: Shutterstock
Това е красноречив сигнал, че хлапето се опитват да ви измами. Докосването на гърлото обикновено означава, че човек е нервен и се чувства несигурен. Ако той непрекъснато докосва устата си или я покрива с ръка, това означава, че просто не иска да каже истината.
Често възрастният, преди да започне да лъже, ще вземе чаша кафе или ще започне да рови ненужно в нещата си. Това му дава време да обмисли лъжите си. Детето прави същото: може например може да се изкашля, да поиска чаша сок или да се наведе, за да си завърже връзките на обувките.
Било то молив, лист хартия, кичур коса или друг малък предмет. Не винаги си струва да се правят дълбоки заключения от този жест: има нервни деца, които са свикнали да облекчават напрежението по този начин.
По-вероятно е ръцете да издават лъжеца в друг случай: ако детето почувства, че сте прозрели измамата му, то започва да се ядосва и да сочи пръст към вас. Това е сигурен знак, че не е искрено.
Възрастният ще опита да се „скрие“ зад вестник, книга, да е в страни от монитора при видеоразговор.
Детето също ще използва тази техника, може би с помощта на любима мека играчка. Целта е да отклони вниманието от себе си.
Дори по време на разговора измамникът ще се опита да стои далеч от вас, за да не ви допусне в личното си пространство.
Ако едно дете не ви гледа в очите и усърдно отклонява поглед, има причина да бъдете предпазливи.
Но се случва и точно обратното – по-обиграният лъжец може буквално да ви наложи зрителен контакт, за да ви обърка.
Един нюанс ще издаде измамника - той ще се опита да не мига.
- Лъжецът често буквално се "дави" в подробности, опитвайки се да обърка и отвлече вниманието на събеседника от най-важното - неговата лъжа.
- Измамникът често „играе на глупак“, преструвайки се, че изобщо не разбира какво говори.
- Лъжецът се придържа към принципа, че най-добрата защита е нападението и започва да обвинява всички във всички възможни грехове.
- Когато човек изрича лъжа, всичките му емоции са донякъде потиснати. Той мисли основно за себе си и не следи внимателно разговора.
По материали на deti.mail.ru , Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари