Как да намерите „втората си половинка“
Мъж и жена се целуват в кола. Снимка: Getty
Това е основната причина, поради която не можем да намерим любовта.
Тези страхове може дори да не се реализират. Но влюбването или започването на връзка е вид приключение, което е изпълнено със скрити заплахи. Губим ориентация, губим спокойствие, усещаме нахлуване в личното ни пространство.
Следователно човек може подсъзнателно да се страхува, че ще загуби независимостта си или се страхува, че ще бъде изоставен.
Какви въпроси да си зададете: от какво ме е страх? Защо това е важно за мен? Как мога да се справя с тези страхове сега? Ако съм влюбен, какво точно може да се промени за мен в близко бъдеще? Дали желанието ми да бъда с човек е по-силно от този страх?
Мъж и жена си държат ръцете. Снимка: Getty
Обществото ни изпраща противоречиви послания. От една страна, всеки цени такива качества като независимост, свобода и автономия.
От друга страна семейният модел се представя като панацея за всички болести и единственото възможно бъдеще.
В резултат на това човек не разбира какво иска - добре ли е за него да бъде сам или наистина има нужда от някой наблизо. Наистина ли иска да се ожени или всичко е заради желанията на родителите му?
Какви въпроси да си зададете: Искам ли връзка? за какво? Кои двойки около мен ме вдъхновяват, кого искам да следвам?
Друга пречка по пътя към любовта: вярвания, които са ни наложени от нашите родители и може би по-късно потвърдени от нашия собствен опит.
Например, една жена не прави първата крачка, защото е сигурна, че е неприлично и че трябва да чака мъжът да прояви инициатива. Или човек прави всичко възможно да скрие чувствата си, защото му се струват смешни и неподходящи на неговата възраст. Или пък да откаже секс от съображения за приличие.
Какви въпроси да си зададете:Какво винаги съм смятал за „забранено“? Имам ли нужда от това табу сега?
Самотните хора често са обвинявани, че са прекалено придирчиви. Помислете какво точно имате нужда от една връзка. Има разлика между „Искам да ме разсмива, искам да се чувствам добре и да му кажа всичко“ и „той трябва да е красив, богат и умен“.
Какви въпроси да си зададете: кой е моят тип? Какви изисквания към него са много важни за мен? Моите високи критерии попречиха ли ми да продължа да общувам с някого? Съжалявам ли за това?
Въоръжете се със самочувствие и се научете да поемате отговорност за развитието на взаимоотношенията.
Какви въпроси да си зададете: как мога да разбера себе си по-добре? Какви са слабостите ми? Как мога да ги компенсирам?
За да намерите, трябва да търсите. Но когато човек инвестира твърде много ресурси в активно търсене и например ходи на твърде много срещи, става изтощително.
Задавате едни и същи въпроси, измисляте някакви оригинални подходи, без да си дадете ясен отговор дали харесвате този човек?
Тез безкайни срещи може да доведат до разочарование и прегаряне.
Търсете лесна и приятелска комуникация в запознанствата и не се фокусирайте твръде много върху романтиката. И, разбира се, не търсете любов от пръв поглед - много сериозни връзки започват едва след известно време.
Какви въпроси да си зададете: какво ме мотивира в отношенията с другите хора като цяло? Какво ми харесва в тях? Какво искам да споделя с тях? Как ме правят по-добър?
Накрая, след дълго търсене, идва един неприятен момент: човек си мисли, че всичките му провали се дължат на това, че не е достатчно привлекателен, умен, добър и т.н.
Подобни мисли може да ни помогнат да запазим контрол над ситуацията. Поемането на известна отговорност за трудностите, пред които сме изправени, е конструктивно, но поемането на лична отговорност за провалите в любовта е контрапродуктивно, твърди психотерапевтът.
Какви въпроси да си зададете: какво зависи от мен по време на среща? За какво не нося отговорност? Какво мога да променя? Какво зависи от други обстоятелствата и фактори?
По материали на Psychologies , Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари