И не е виновна само свекървата
Снимка: Guliver / iStock
Раждането на детето е радостно събитие, но носи много стрес и напрежение на родителите.
За най-честите грешки на родителите разказва семейният психолог Ирина Чеснова пред deti.mail.ru.
По традиция за храненето, приспиването, успокояването и всички нужди на бебето, за които се сетите, отговоря майката.
Таткото в най-добрия случай оказва логистична подкрепа, в най-лошия е напълно отстранен – и се чувства непълноценен и некомпетентен.
И най-обидните думи, които може да чуе, са: „Ти не се занимавай с това“.
Майката е пренатоварена и естествено уморена до крайна степен. Отговорността за всичко свързано с бебето я държи непрекъснато под напрежение.
В началото моли за помощ, а по-късно отчаяно се нуждае от нея. Това става повод за напрежение в отношенията между съпрузите.
Статистиката сочи, че колкото повече татко е ангажиран с децата, толкова по-нежни са отношенията със съпругата му.
Майка говори с детето си. Снимка: Getty
Това е друга крайност, която поставя таткото в ролята на излишен. Той е изключен от новите емоционални взаимоотношения, започва да ревнува жена си от детето и се затваря в собствен свят, изпълнен с горчилка и недоволство.
В двойката се настанява чувство на отчуждение, за което всеки обвинява другия.
Съветът е да се откъснете от ролята си на родител и да се вгледате в партньора, който също има нужда от любов. Давайте му ясни сигнали, че се нуждаете от него, че го цените и, че ви е нужен.
По-често казвайте „благодаря“, „обичам те“, „за мен е важно какво се случва с теб“.
Тази стратегия има един доказан бонус: емоционалната близост и увереност на партньора ще го тласка по-често да се включва и да оказва подкрепа.
Това се случва просто, защото никой не е научен, че трябва да поеме отговорност. Още от раждането на детето възниква необходимостта за преразпределение на ролите, времето, парите.
И на този етап трябва да решите кой за какво отговоря, в какво помага и как участва.
Естествено трябва да имате възможност за предоговаряне, защото възникват неочаквани събития и обстоятелства.
Естествено младите родите се нуждаят от полезния опит, който възрастните около тях имат. Понякога обаче съветите им идват в повече – било защото непрекъснато критикуват младата майка, че е твърде неопитна или пък, че таткото е още незрял.
Добре е деликатно да държите такива роднини на страни.
Най-важно е вашето семейство - основната ос сте вие и съпругът ви. Не допускайте роднини и близки да ни настройват един срещу друг.
Грешка е да отправяте персонални критики: „ти не си такъв/такава“. Още по-малко да позволявате майка ви да го напада, че е безучастен и равнодушен към децата.
Вместо да слушате обвинения, ѝ кажете: „И на двамата ни е трудно с новата роля на родители, но това няма да продължи вечно. Ще се научим. И ще е по-лесно и бързо, ако се поддържаме един друг, искрено и без нападки. Ако си помагаме в това, което е нужно да се свърши днес и сега. Заедно, ще се справим!"
Така ще насърчите и ще подкрепите и партньора си.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари