Кои мъже не са най-добрите родители
Майка и баща целуват бебето си. Снимка: Getty
В по-голямата част от случаите бащата за детето е нещо като „полумитично създание“. Той участва в живота му само косвено. Всъщност такива татковци никога не са близо до децата си.
По какво се разпознава този тип бащи, които се дистанцират от децата си и ние определяме като „лоши“, разказва лекарят и телевизионен водещ Евгени Комаровски.
Баща гушка бебето си. Снимка: Getty
Разбира се, трудно е да се спори с подобно твърдение. Но ако таткото си мисли, че това е единствената му отговорност, тогава той греши.
„Не съм оставил семейството да гладува, има къде да живеят, аз плащам наема, значи съм добър баща“, смятат много хора.
Но участието в живота на детето е не по-малко важно от финансовите въпроси. С такъв подход мъжът ще бъде не само лош баща, но и нещастен човек. В крайна сметка никакви пари или финансови задължения не могат да заменят искрената любов.
И таткото трябва да се подготвя за детето, още преди зачеването.
Решението трябва да се вземе от двамата родители. Те трябва заедно да преценят кога да се случи това и колко деца искат да имат.
„Ако решите да си купите кола, ще подходите към покупката отговорно: ще проверите марката, параметрите, ще проучите от къде да я купите, ще посетите няколко пъти автокъщата, за да я огледате внимателно ...“,
Когато планират дете, и двамата родители трябва да са още по-отговорни. Трябва да обмислят всичко, дори в коя детска градина ще ходи и кой ще бъде семейният лекар.
Баща си играе с бебето. Снимка: Getty
Това твърдение е грешно.
„Тя знае точно същото като теб - нищо. Тя също учи. И таткото трябва да учи заедно с нея как да се справя“, съветва лекарят.
Грешка е, когато мъжът смята, че е просто „помощник“ и участва в живота на детето от време на време, само когато настойчиво го помолят да се включи и да направи нещо.
Майката е натоварена изцяло с грижите, когато детето е болно. Тя изпълнява препоръките, лекува бебето и го води в поликлиниката.
По това време татко има собствен бизнес и няма значение дали е на работа или се занимава с личното си хоби. Би трябвало и той да се тревожи за здравето на детето и да се вкючи активно в лечението.
Не е разумно грижите по отглеждането и възпитанието на детето да се делегират на баби и дядовци и други роднини. Те не са експерти по въпросите на родителството.
„Ако имате възможност да избегнете намесата на баби, дядовци, роднини в отглеждането на детето си, го направете. Всички взети решения не трябва да са единствено в полза на детето, а в полза на семейството. Всяко решение не трябва да влошава живота на мама или татко, а всеки трябва да си прекарва страхотно“, съветва лекарят.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари